Żurek z jajkiem, kawałkami białej kiełbasy i słuszną ilością majeranku co roku gości na moim świątecznym stole. Bez tej niezwykle aromatycznej zupy nie wyobrażam sobie Wielkanocy. Najlepszy żurek, to taki przygotowany na domowym zakwasie. Dziś pokażę jak samodzielnie go wykonać.
Przepis na zakwas jest bardzo prosty i raczej ciężko coś w nim zepsuć. Wystarczy tylko kilka składników i są to produkty, które każdy ma w swojej kuchni na co dzień. Podstawą jest mąka żytnia, do tego ciepła woda i dodatki – czosnek, liście laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu.
Przygotowanie nastawu zajmie nie więcej niż 5 minut. Produkcja zakwasu sprowadza się w zasadzie tylko do wymieszania składników i obserwacji mikstury przez kolejne 4-5 dni. Oto cała filozofia, a smak żurku na domowym zakwasie po prostu doskonały.
Składniki
- 500 ml ciepłej przegotowanej wody
- 100 g mąki żytniej typ 1200
- 3 ząbki czosnku
- 2 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 5 ziaren czarnego pieprzu
Przygotowanie
Do słoika wsyp mąkę, zalej wodą i dokładnie wymieszaj.
Dodaj obrane ząbki czosnku, liście laurowe, ziele angielskie i pieprz.
Słoik przykryj gazą lub lnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce (ciepłe miejsce to znaczy ok. 25 st. C) na kilka dni (4-5). W tym czasie kilka razy zamieszaj.
Po 4-5 dniach sprawdź czy zakwas jest już gotowy. Domowy zakwas powinien mieć kwaśny smak, ale nie może mieć posmaku pleśni. Jeżeli na zakwasie wytworzy się choć odrobina pleśni, to znaczy że jest zepsuty i należy go wyrzucić.
Gotowy zakwas przelej do butelki i przechowuj w lodówce.
W lodówce taki szczelnie zamknięty zakwas może stać bez problemu do dwóch tygodni. Zakwas to tylko składnik żurku, a tutaj znajdziesz przepis na samą zupę.
A może być mąka typ 1400?
może być :)
Moja mama zawsze przed każdymi Świętami „otwiera” produkcję żurku :) zadanie to w spadku pozostawił jej dziadek i teraz chcąc lub nie, produkuje zawsze około 20 litrów żuru. No ale co się dziwić nie ma to jak barszcz na domowym zakwasie, a Ty Tomku wiesz to najlepiej.