Chaczapuri to pierwsze danie jakie przychodzi mi do głowy, kiedy pomyślę o Gruzji. W trakcie swojej podróży do tego pięknego kraju miałem okazję zjeść tradycyjne chaczapuri kilkanaście razy i za każdym razem było pyszne, sycące i bardzo serowe.
Można by powiedzieć, że to taka gruzińska pizza. Na pewno jest to potrawa tak charakterystyczna dla Gruzji, jak właśnie placek z sosem pomidorowym i serem dla Włoskiej kuchni. Co ciekawe, dosłowne tłumaczenie nazwy „chaczapuri” to po prostu „chleb z serem”.
Potrawa ta występuje w wielu wersjach charakterystycznych dla poszczególnych regionów Gruzji. Słyszałem też, że praktycznie każda gruzińska gospodyni ma własną, unikalną recepturę. Różnice sprowadzają się jednak zwykle do różnego rodzaju sera użytego jako nadzienia oraz do kształtu upieczonego już chaczapuri. Ja prezentuję je dziś w formie łódki, tak jak serwowane jest w regionie Adżaria położonym na wybrzeżu Morza Czarnego.
Składniki chaczapuri
- 250 g mąki pszennej
- 7 g drożdży suchych
- 150 ml ciepłej wody
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżka oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego
- szczypta cukru
- ok. 250 g mieszanki różnych serów, np. mozzarelli, bryndzy i fety (tradycyjnie używa się gruzińskiego młodego sera podpuszczkowego)
- 1 jajko na każdą porcję chaczapuri
Wykonanie
Ciasto na chaczapuri przygotuj dokładnie tak samo jak w przepisie na pizzę. Wszystkie składniki wymieszaj dokładnie, wyrób dłońmi gładkie ciasto i odstaw do wyrośnięcia na min. 30 minut. Po tym czasie wyrób ciasto po raz drugi i znowu odstaw do wyrośnięcia.
Teraz zajmij się farszem. Wszystkie sery pokrusz lub zetrzyj, wymieszaj dokładnie i uformuj z masy kulę (lub więcej kulek – tyle ile porcji chaczapuri szykujesz).
Wyrośnięte ciasto podziel na porcje, każdy placek rozpłaszcz przy pomocy dłoni i uformuj tak jak to jest pokazane na widocznym wyżej filmie.
Na każdej uformowanej z ciasta łódce ułóż porcję sera i piecz w piekarniku nagrzanym do temperatury 225 stopni C przez ok. 15-20 minut – do czasu aż ciasto ładnie się zrumieni.
Po wyjęciu chaczapuri z piekarnika dodaj na środku łódki żółtko jaja, możesz też dodać nieco masła.
Chaczapuri podawaj gorące, z płynnym żółtkiem, tak aby można było ser i żółtko zamieszać już w trakcie spożywania.
Sporo wyczerpujących informacji na temat chaczapuri znajdziesz na stronie Oblicza Gruzji. Jest tam również przepis na domowej roboty ser do chaczapuri – bardzo fajne źródło wiedzy na temat Gruzji.
na pierwszy rzut oka skojarzyło mi się to z przekąską , którą robiła mi mama kiedy byłam mała. z czerstwej bułki wyskubywała środek wbijała do niego jajko , posypywała startym żółtym serem i zapikała w piekarniku. po kazdych odwiedzinach na Twoim blogu mam slinotok
Sam często miewam ślinotok jak przeglądam swoje przepisy :D …cóż za skromność prawda? ;)