Pizza włoska jest potrawą specyficzną i daleko jej do wyrobów rodem z popularnych w naszym kraju sieciówek. Na blogu pojawił się już wcześniej przepis na szybką domową pizzę. Teraz przyszedł czas na wersję deluxe, której nie powstydziłby się rodowity Włoch :-)
Sekretem dobrej pizzy jest ciasto. Włoska pizza powinna być chrupiąca i cienka, tak aby prym wiodły dodatki.
Jak przygotować ciasto do włoskiej pizzy?
Składniki ciasta wystarczającego na przygotowanie dużej pizzy dla dwóch osób:
- 250 gram mąki pszennej
- 150 ml ciepłej wody
- 25 gram drożdży świeżych (lub 6-7 gram drożdży instant)
- solidna szczypta soli (4 gram)
Składników jak widać nie jest wiele. Tajemnicą jest sposób wyrabiania ciasta:
- Mąkę i sól wsypuję do dużej miski
- Drożdże wrzucam do ciepłej wody i rozpuszczam je, tak aby uzyskać jednolity płyn i odstawiam na kilka minut na bok
- Wodę z drożdżami wlewam do miski z mąką i zaczynam wyrabiać ciasto
- Wyrabiam je dobrych kilka minut, aż uzyskam miękkie, sprężyste ciasto nie klejące się do dłoni
- Kulę ciasta pozostawiam w przykrytej misce na ok. 30 minut w ciepłym miejscu – w tym czasie powinno podwoić swoją objętość
- Wyrośnięte ciasto oprószam delikatnie mąką, przekładam na posmarowaną oliwą blachę – można je w tym momencie rozwałkować lub rozkręcić podrzucając w górę tak jak to robią na amerykańskich filmach ;)
- Następnie rozprowadzam ciasto na pizzę na całej powierzchni blachy w ten sposób, że jest cienkie na środku i nieco grubsze po bokach
- Teraz pozostaje już tylko nałożyć dodatki…
Dodatki mogą być w zasadzie dowolne. Poniższe zdjęcie prezentuje mój ulubiony zestaw. Ważne jest, żeby dodatków nie było zbyt dużo. Ciasto najpierw smaruję niewielką ilością sosu pomidorowego. Jak widać na zdjęciu – układam luźno obok siebie niewielkie porcje wędliny, sera mozarella, sera żółtego, piórka cebuli, plastry pomidorów i całe oliwki. Na wierzchu lądują różnego rodzaju zioła – na zdjęciu widać pizzę posypaną rozmarynem.
Jak upiec pizzę?
Piekarnik nagrzewam bardzo mocno do temperatury 250 st. celsjusza i wkładam do niego pizzę na 10-15 minut. Pizza na cienkim cieście jest gotowa bardzo szybko – wystarczy obserwować dodatki. Kiedy ser stopi się i ładnie przyrumieni, a boki ciasta nabiorą złotego koloru, pizza jest gotowa!
Jak podawać pizzę?
Tak dobra pizza nie powinna być oblewana ketchupem. Spowoduje to jedynie utratę aromatu i zagłuszenie jej rewelacyjnego smaku. Ja polecam skropienie gotowej pizzy dobrą oliwą z oliwek oraz odrobiną octu balsamicznego. Z pizzą świetnie komponuje się np. świeża rucola. Wystarczy po upieczeniu udekorować nią nasze danie i efekt wizualny będzie piorunujący.
W pizzy najlepsze jest to, że kiedy opanujecie już przygotowanie ciasta, każdy kolejny wypiek może być zupełnie nowym doznaniem. Wystarczy użyć wyobraźni i składników, które akurat macie pod ręką.
Pyszne ciasto wyszło i chrupiące, bardzo fajny przepis, polecam!