Pikle to nic innego jak warzywa, które zakonserwowane są w specjalnej marynacie. Wybór warzyw jest dowolny. Do słoika możesz napakować na co tylko masz ochotę. Dziś pokażę jak przygotować pikle z ogórków z dodatkiem papryczki chili.
Zalewa na bazie wody, octu i cukru nadaje warzywom odpowiedniego, charakterystycznego, kwaskowatego smaku, zaś dodatek papryczki chili i czosnku powoduje, że pikle są lekko pikantne.
Chrupiące i soczyste pikle z ogórków stanowią doskonałą przekąskę. Sprawdzają się także świetnie jako dodatek do sałatek, koreczków czy kanapek.
Składniki
Warzywa i dodatki:
- ogórki gruntowe – niezbyt duże, świeże i jędrne sztuki
- papryczka chili (po jednej na każdy słoik)
- 2-3 baldachy kopru razem z łodygami
- 3 ząbki czosnku
- 2 liście laurowe
- 1/2 łyżki gorczycy
- kilka ziaren czarnego pieprzu i ziela angielskiego
Zalewa:
- 500 ml wody
- 100 ml octu
- 100 g cukru
- 1/2 łyżki soli
Przygotowanie
Ogórki dokładnie umyj w zimnej wodzie i odsącz.
Na dnie słoików ułóż – ząbki czosnku, baldachy kopru z łodygami, liście laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu oraz gorczycę.
Do słoika włóż ogórki (układaj ciasno, pionowo). Dodaj papryczkę chili. Zwróć uwagę, żeby warzywa za bardzo nie wystawały.
Składniki na zalewę umieść w garnku i zagotuj (cukier i sól muszą się rozpuścić).
Gorącą zalewą napełnij słoiki i zakręć.
Pasteryzuj w garnku z wrzącą wodą kilka minut. Na dnie garnka połóż czystą ściereczkę (zapobiega pękaniu słoików). Słoiki wstaw do garnka, zachowując odległość między nimi.
Do garnka wlej gorącą wodę do 2/3 wysokości słoików. Doprowadź do wrzenia. Pasteryzuj około 10-15 minut na wolnym ogniu. Wieczka słoików powinny się uwypuklić.
Słoiki wyjmij z garnka, jeszcze raz dokręć i postaw do góry dnem, aż przestygną. Po przestudzeniu sprawdź czy nakrętki się zassały.
Pikle odstaw do spiżarni, piwnicy lub w inne chłodne miejsce. Po 2-3 tygodniach ogórki powinny być gotowe.
Dla Czechoslovakia moje ogorki wyszly pomarszczone?