Barszcz czerwony z kiszonych buraków z jabłkami to pozycja numer jeden na naszym wigilijnym stole. Jest to niezwykła zupa o intensywnej, czerwonej barwie i mocnym aromacie. Taki barszcz ma o wiele bogatszy smak niż barszcz z świeżych buraków.
Warto tutaj wspomnieć o cudownych właściwościach kiszonych buraków, które w szczególny sposób wspierają zdrowie. Bakterie probiotyczne w nich zawarte pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu oraz wspomagają odporność na infekcje. Kiszonki zawierają kwas mlekowy, który reguluje florę bakteryjną w jelitach, wspomaga trawienie i wchłanianie produktów przemiany materii, a także zmniejsza poziom cholesterolu. Pamiętaj, że przygotowanie należy rozpocząć kilka dni przed planowanym podaniem barszczu, ponieważ tyle zajmuje kiszenie buraków.
Składniki
- 1 kg buraków
- 1 łyżka soli na 1 l wody
- 4 ząbki czosnku
- 2 liście laurowe
- 3 ziarenka pieprzu
- 1 duże jabłko
- 1 cebula
- 1 marchew
- 1 pietruszka
- 3-4 gałązki natki pietruszki
- 1/2 pora
- mały seler (ok. 200 g)
- 50 g suszonych grzybów
- 2 łyżeczki majeranku
- sok z cytryny do zakwaszenia barszczu (opcjonalnie)
- sól, pieprz i cukier do smaku
Przygotowanie
W pierwszej kolejności przygotuj kiszone buraki (czynność należy wykonać na kilka dni przed gotowaniem barszczu).
Zagotuj wodę z dodatkiem soli. Buraki umyj, obierz ze skóry, pokrój na mniejsze kawałki i umieść w wyparzonym słoiku. Dodaj liście laurowe, ziarenka pieprzu, ząbki czosnku.
Zawartość słoika zalej solanką – wszystkie składniki powinny znaleźć się pod powierzchnią wody. Słoik zakręć i pozostaw na kilka dni, by ruszyła fermentacja. Proces kiszenia trwa zwykle około 5-7 dni.
Marchewkę, pietruszkę i seler obierz oraz pokrój na mniejsze kawałki. Wrzuć do dużego garnka, dodaj przypalona cebulę, por i natkę pietruszki, a następnie zalej ok. 1,5 l wody.
Gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez ok. 40-50 minut. Po tym czasie wyjmij warzywa z wywaru (nie będą już potrzebne).
Dodaj suszone grzyby, jabłko pokrojone na ćwiartki i kiszone buraki razem z całą zawartością słoika.
Następnie dodaj przyprawy – roztarty w palcach majeranek, sól, pieprz i cukier do smaku. Zupę podgrzewaj na małym ogniu jeszcze przez ok. 15-20 minut.
Pod koniec gotowania spróbuj zupę, jeśli jest za mało kwaśna, dodaj jeszcze trochę zakwasu lub soku z cytryny.
Napisz pierwszy komentarz