Drożdże najpopularniejszy środek spulchniający. Niezbędne do pieczenia chleba, niektórych ciast oraz jako składnik zaczynu. To dzięki nim wiele wypieków rośnie i staje się pulchnymi. Do wyboru masz różne rodzaje drożdży – świeże, suche i instant. Które z nich wybrać?
Drożdże świeże
Są często spotykane w sklepach, supermarketach w postaci kostki o różnej gramaturze. Zazwyczaj opakowanie waży od 100 do 200 gramów. Na co szczególnie zwrócić uwagę kupując takie drożdże? Przede wszystkim na to czy faktycznie są świeże. Może zdarzyć się tak, że mimo nieprzedawnionej daty ważności produktu, drożdże ze sklepowej półki i tak są przesuszone lub jeszcze gorzej – spleśniałe. Warto więc delikatnie rozchylić opakowanie i sprawdzić ich stan. Ważne jest ich przechowywanie w lodówce, jednak przed użyciem muszą osiągnąć temperaturę pokojową. Świeże drożdże najczęściej stosuje się w formie uaktywnionej (jako rozczyn) poprzez dodanie ciepłego mleka/wody i trochę cukru.
Test świeżości
Świeże drożdże mają jasnobeżowy barwę, słodki intensywny zapach, a ich konsystencja jest dość zbita. Jak sprawdzić czy drożdże są świeże? Drożdże wymieszaj z ciepłym mlekiem lub wodą, dodaj odrobinę cukru. Jeśli w ciągu kilku minut drożdże zaczną się pienić – to możesz śmiało je wykorzystać.
Drożdże suszone
Występują w postaci granulek. Wymagają przygotowania rozczynu przed ich użyciem, z mąki i ciepłego mleka lub mąki o temperaturze 35-40 stopni. Należy przechowywać je w szczelnie zamkniętym pojemniku w ciemnym chłodnym miejscu.
Drożdże instant
Ten rodzaj drożdży jest o wiele bardziej popularny niż drożdże suszone. Chociaż również występują w formie granulek, nie wymagają wykonania rozczynu co jest dużym ułatwieniem i oszczędnością czasu. Miesza się je z mąką i innymi suchymi składnikami przepisu.
Świeże czy instant?
Wybierając drożdże często zastanawiasz się które z nich są lepsze. Świeże czy instant? To zależy. Na pewno pod uwagę musisz wziąć to do czego zostaną użyte. Jaki rodzaj ciasta drożdżowego chcesz przygotować. Drożdże instant przeznaczone są raczej do ciast lżejszych, nie tłustych, zawierających nie więcej niż 5% cukru. Ich zaletą jest to, że możesz je długo przechowywać, a efekty są porównywalne jak w przypadku drożdży świeżych. Warto wziąć jednak pod uwagę, że drożdże świeże lepiej sprawdzą się w ciastach cięższych, gdzie jest większa zawartość jajek, masła. Dlatego każde z nich znajdą swoje zastosowanie i swoich zwolenników. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie ich zamiennie, w zależności od przepisu, okoliczności.
Napisz pierwszy komentarz