Świąteczne pierniczki są czymś, co każdy pamięta z dzieciństwa. Domowe lub kupne, w sklepie, w szkole… ich smak, zapach, a przede wszystkim wygląd jest tak charakterystyczny, że jakikolwiek dodatkowy komentarz jest całkowicie zbędny.
Przepis na pierniki jest bardzo prosty. Tak więc większość czasu możesz zarezerwować na to, co w pierniczkach świątecznych jest najlepsze – wycinanie ciasteczek z ciasta, lukrowanie, malowanie i dekorowanie w towarzystwie najbliższych :-)
Czas przygotowania
Na przygotowanie ciasta, wycinanie pierniczków i ich pieczenie zarezerwuj cały wieczór :-)
Składniki ciasta na pierniczki
Podane proporcje powinny wystarczyć na upieczenie ok. trzech blach pierniczków, którymi wypełnisz jedną dużą miskę.
- 1/2 kg mąki
- 200 ml miodu (naturalnego lub sztucznego)
- 75 gr cukru
- 1/2 kostki masła
- 2 jajka
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- przyprawy: imbir, cynamon, kardamon, goździki, gałka muszkatołowa, ziele angielskie i pieprz (lub torebka gotowej przyprawy do piernika)
Przygotowanie pierniczków
Przyprawy zmiel na proszek przy pomocy młynka do kawy lub blendera.
Miód, roztopione masło, cukier i przyprawy wymieszaj do uzyskania w miarę jednolitej masy (jeżeli miód jest gęsty, możesz całość lekko podgrzać w celu upłynnienia mieszanki).
Następnie uzyskaną masę połącz z jajami, mąką oraz sodą oczyszczoną.
Zagnieć ciasto aż do uzyskania jednolitej gładkiej masy o konsystencji plasteliny.
Jeżeli ciasto jest zbyt wilgotne dodaj odrobinę mąki.
Kiedy ciasto jest gotowe, przygotuj blat do wykrawania pierniczków. Posyp go mąką i wałkuj ciasto aż do uzyskania ok. 0,4-0,5 cm grubości.
Następnie wykrawaj dowolną techniką ciasteczka. Ja używam gotowych foremek w świątecznych kształtach (choinka, gwiazdka, królik ?! ;)), lub małym nożykiem tworzę własne artystyczne kompozycje.
Wycięte pierniczki przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i umieść całość w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni C. Standardowy czas pieczenia to ok. 10-15 minut, jednak co kilka chwil zerkaj do piekarnika, aby nie dopuścić do przypalenia się ciastek. Bywa, że są gotowe już po 7-8 minutach.
Po wyjęciu pierniczków z piekarnika zaczekaj aż wystygną. Dopiero teraz rozpoczyna się prawdziwa zabawa!
Do dekoracji użyj roztopionej czekolady, domowej roboty lukru, kolorowych flamastrów z lukrem i czekoladą, kolorowych posypek i koralików, których pełno jest marketach w okresie przedświątecznym.
Po udekorowaniu pierniczki włóż do pudełek, aby odczekały kilka dni do świąt i stały się w tym czasie miękkie.
Takie własnoręcznie przygotowane ciasteczka są świetnym pomysłem na bożonarodzeniowe prezenty. Szczególnie osoby, dla których ciężko (z różnych wzlgędów;) kupić prezent, doceniają taki niecodzienny podarek i czują się wyróżnione, ponieważ nawet kilka takich pierniczków wymaga większej uwagi i większego „wkładu własnego” niż kupno drogiego prezentu.
Kiedyś piekłam chleb z Twojego przepisu, teraz spróbuję pierniczki – na pewno będą pyszne. Dziękuję za prosty przepis i za to co napisałeś o prezentach. Spokojnych i wesołych Świąt życzę.
Jak dlugo pierniczki powinny lezakowac zeby byly miekkie?
Ile pierniczków z tego wyjdzie ? :)
Ile mniej więcej pierniczków można zrobić z takiej ilości składników? :)
Przepis na ciasto nie jest najważniejszy. Cały urok domowych świątecznych pierniczków kryje się w radości, jaką sprawia ich przygotowanie :-))) U mnie w domu zawsze dekorujemy grupowo przy pomocy spożywczych flamastrów z kolorowym lukrem – śmiechu jest co niemiara :)