Placki ziemniaczane to jedna z największych przyjemności, jakie pamiętam z dzieciństwa. Góra ziemniaków do starcia i dłużące się niemiłosiernie oczekiwanie na pierwszą porcję placków posypanych czerwoną papryką, z dodatkiem kwaśnej śmietany… :-)
Przepisów na placki ziemniaczane funkcjonuje dość sporo, ja po wypróbowaniu przeróżnych mam już swój ulubiony sposób, dzięki któremu placki zawsze wychodzą perfekcyjnie – złote, chrupiące i bez nadmiaru tłuszczu. Bardzo lubię też dodawać do placków cukinię i dlatego właśnie postanowiłem opublikować ten przepis. Wypróbuj koniecznie.
Czas przygotowania
Zwykle przygotowanie masy od podstaw zajmuje mi ok. 15 minut + 15-20 minut na smażenie kilkunastu sztuk placków
Składniki placków ziemniaczanych
Podane proporcje wystarczyć powinny do przygotowania ok. 20 małych placków.
- 0,4 kg ziemniaków
- 1 malutka cukinia (lub pół małej cukinii) – ok. 200-300 g
- 1 średnia cebula
- 1 jajko
- sól i pieprz
- olej do smażenia
Przygotowanie placków
Ziemniaki i cebulę obierz, i zetrzyj razem z cuknią na tarce o cienkich oczkach. Startą masę przełóż na sitko i odciśnij jak najwięcej płynu do miski. Ja nie obieram cukinii, a jedynie dokładnie ją myję.
Starte ziemniaki z cebulą przełóż do osobnego naczynia, dodaj jajko, sól i pieprz, i całość dokładnie wymieszaj.
Następnie z miski z odciśniętym sokiem delikatnie zlej płyny, tak aby na dnie została cała skrobia ziemniaczana. Ten biały osad dodaj do masy i wymieszaj jeszcze raz całość.
Grubość i wielkość placków zależy od indywidualnych upodobań, jednak ja bardzo polecam smażenie małych porcji masy. Dzięki temu o wiele łatwiej uzyskać przecudnie chrupiące brzegi i nie trzeba używać zbyt dużo tłuszczu.
Placki zacznij smażyć dopiero w momencie, w którym patelnia i tłuszcz będą bardzo gorące. Nie dodawaj zbyt dużo tłuszczu – placki nie muszą w nim pływać i jeżeli masz patelnię nieprzywierającą, to głównym zadaniem tłuszczu powinna być pomoc nadaniu plackom chrupkości i pięknej złotej barwy.
Cienkie placki smaż ok. 2-3 minuty z każdej strony. Warto zawsze przetestować pierwsze sztuki żeby sprawdzić, ile czasu potrzebują na patelni, a także czy nie trzeba doprawić masy.
Placki ziemniaczane najlepsze są prosto z patelni – wtedy zachowują najwięcej chrupkości. Jeżeli wydaje ci się, że są tłuste, możesz przed podaniem na moment przerzucić każdy z placków na papierowy ręcznik, aby odsączyć nieco tłuszczu z ich powierzchni.
Mój ulubiony sposób podania placków ziemniaczanych
Najważniejsze, żeby placki podać chrupiące! :) Ja od zawsze lekko oprószam je już na talerzu odrobiną suszonej słodkiej papryki i dekoruję kleksem kwaśnej śmietany lub jogurtu naturalnego. Niebo w gębie.
wyglądają pysznie:) zaraz je zrobię:)
a ja robię placki ziemniaczane z marchewką i pietruszką, na jedną część ziemniaków przypadają dwie części marchwii i pietruszki. marchewka daje wspaniałą słodycz, a pieruszka przyjemnie podnosi smak. mniam, ale mam smaka
Magdaleno super pomysł! Muszę wypróbować koniecznie
Moje ulubione, czekam tylko aż cukinia wyrośnie na ogródku i w końcu będę mogła robić :D
Ale pycha! ;)
Ja robię też z samej cukinii ;) mniam ;)