Ketchup to stały element „wystroju” mojej lodówki. Lubię ketchup od zawsze i zdarza się nawet, że polewam nim świeże pomidory ;) W pełni sezonu, kiedy pomidory są smaczne, aromatyczne i przede wszystkim tanie, polecam samodzielne przygotowanie ketchupu w domu.
Podany przeze mnie przepis możesz potraktować jako bazę do uzyskania własnego ulubionego smaku. Z dostępnych w sklepach produktów dla mnie od lat numerem jeden jest ketchup Pudliszki, bardzo bardzo lubię kultowy Włocławek, a także ketchup Heinz, który jest (z tego co wiem) pierwszym masowo produkowanym ketchupem w takim słowa tego znaczeniu, jakiego używamy w dniu dzisiejszym – założyciel firmy Heinz opracował jego recepturę w 1876 roku :-)
Czas przygotowania
Na przygotowanie domowego ketchupu zarezerwuj przynajmniej jedną godzinę
Składniki domowego ketchupu
- 1 kg dojrzałych pomidorów
- 1 nieduża łodyga selera naciowego
- ząbek czosnku
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżeczki octu winnego lub jabłkowego
- 1 łyżeczka cukru
- dwie szczypty cynamonu
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie ketchupu
Zacznij od sparzenia pomidorów wrzątkiem. Obierz je i pozbaw gniazd nasiennych. Następnie pokrój pozostały miąższ w kostkę i wrzuć do rondla razem z pokrojonym na cieniutkie plasterki selerem i rozgniecionym lekko ząbkiem czosnku.
Dodaj cukier, ocet i przyprawy.
Całość zagotuj i duś na małym ogniu do czasu, aż pomidory rozpadną się na papkę. Następnie możesz wykonać dwa różne kroki – jeden dla leniuchów (to mój sposób) a drugi dla estetów nie tolerujących najmniejszej grudki ;) Możesz całą zawartość rondla pieczołowicie przetrzeć przez drobniutkie sito przy pomocy drewnianej łyżki. Dzięki temu otrzymasz ketchup o aksamitnej konsystencji bez najmniejszej grudki. Możesz też – tak jak ja – zmiksować ketchup przy pomocy blendera.
Uzyskaną poprzez przecieranie lub miksowanie masę przelej z powrotem do rondla. Będzie jeszcze zbyt rzadka, aby można było ją nazwać ketchupem.
Rondelek postaw na małym ogniu i duś ketchup od czasu do czasu mieszając, aż do uzyskania pożądanej, gęstej konsystencji. W tym czasie gęstniejący sos lubi uciekać z garnka pod wpływem wydobywających się na powierzchnię pęcherzyków powietrza. Nie możesz też przykryć rondla pokrywką, aby nie blokować odpływu pary wodnej – w końcu chcemy aby ketchup był gęsty.
Ja radzę sobie w tej sytuacji z pomocą drobnego metalowego sitka, które nakładam na garnek. Dzięki temu wszystkie erupcje ketchupu kończą się na metalowej siateczce zamiast na świeżo pomalowanej ścianie.
Kiedy ketchup osiągnie idealną konsystencję, jeszcze bardzo gorący przełóż do słoiczków, szczelnie je pozamykaj i po wystudzeniu włóż do lodówki, gdzie możesz taki ketchup przechowywać nawet i miesiąc.
Słoiczki możesz również pasteryzować np. przez 20 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 120 stopni C.
Sposoby na urozmaicenie domowego ketchupu
Aby urozmaicić pomidorowe przetwory domowej produkcji, możesz zastosować kilka ciekawych dodatków:
- Bardzo fajnie do ketchupu pasują suszone śliwki, których kilka możesz dodać już na samym początku gotowania pomidorów.
- Podobnie do śliwek, możesz użyć świeżych malin – tak samo jak śliwki, maliny zapewnią dodatkowy ciekawy smaczek i wzmocnią czerwony kolor ketchupu.
- Dla fanów pikantnych smaków najlepszym dodatkiem będzie posiekana papryczka chilli.
- Ja lubię dodawać suszonych ziół prowansalskich.
Pychota… ale to wg dawnych technologii
Ja jestem leniuszkiem i lubię mocno aromatyczny i pikantny – dodaję cebulę, lubczyk, angielskie ziele, kilka goździków, cynamon, pieprz świeżo mielony, małą HABANERĘ…/ papryczka najostrzejsza na ŚWIECIE!!! – ALBO PÓł NA POCZąTEK – PALI W USTACH, ŻOŁĄDKU … MOŻE BYĆ DZIURA W MAJTECZKACH…/
DOPRAWIAĆ wg WŁASNEGO SMAKU. polecam miksery /pestki a nawet skórka mogą zostać – mniej pracy, odpadów i więcej zdrowych składników.
Popuścić wodze fantazji
ŚMACZNEGO.
do przecierania pomidorów od wielu lat używam ręcznego sitka „kręciołki” i też wychodzi dobrze, mam zamiar spróbować przepisu, ale bez selera ! i ciut więcej octu
a cebula?! :)
Już kocham ten przepis
Pierwszy raz robię domowy keczup i wyszukałam w sieci 4 przepisy do wypróbowania. Niestety ten nie przypadł mi do gustu, nie jest w moim typie. Wyszedł bardzo delikatny i w sumie nijaki, po prostu niedoprawiony, za mało cukru, za mało octu. Może być jako baza wyjściowa do zabawy z przyprawianiem, bo sam z siebie chyba tylko dla małych dzieci mógłby być z cytryną zamiast octem.
Wyszedł super. Ja zrobiłam pikantny, ziołowy i śliwkowy. Po prostu pycha. Może coś źle zrobiłaś? Spróbuj jeszcze raz a nie pożałujesz
Muszę powiedzieć że ketchup wyszedł rewelacyjny. Mąż stwierdził że jak będę robić taki częściej i w większych ilościach to jest w stanie zrezygnować z kupowania ketchupu :) wzbogaciłam go papryczką chili. Rewelacja!
Super
Pytanie może głupie, ale gospodyni ze mnie raczkująca więc zapytam- czy po pasteryzacji mogę ten keczup przechowywać dłużej niż wspomniany miesiąc? Chciałabym zrobić mały zapas na zimę.
Pozdrawiam
Aniu
Nie jestem tu gospodynia ale po pasteryzacji można go trzymać bardzo długo w odpowiednich warunkach
Mi bardzo smakuje Krzepki Radek lub Słodka Ania od Rybaka! Naprawdę smaczne ketchupy.
Mam wielką ochotę wypróbować ten przepis, ale mam pytanie odnośnie octu- czy można go czymś zastąpić, np. sokiem z cytryny? chciałabym aby mój prawie dwuletni synek tez mógł spróbować.
Pozdrawiam
Anka możesz użyć mniejszej ilości octu i niech to będzie ocet balsamiczny lub ocet jabłkowy. Sok z cytryny też ujdzie ;) Daj znać jak wyszło! :)
Właśnie dziś będę robiła :)
heinz i włocławek w pierwszej kolejności :) domowy kiedyś robiłam, ale dodałam za dużo octu i nie był najlepszy :D
Własny najlepszy :)
Pudliszki i mc donald tylko one na polskim rynku nie maja w sobie chemii!!!
Anna nie znam tego specjału – jak będę w okolicach Kwidzyna to na pewno kupię :)
Włocławek oczywiście ;) obecnie znany jako Ketchup Dworski Włocławek
Madero z biedry jest dobry :)
heinz ma najlepszy skład, ale ma podejrzanie mało pomidorów…
Próbowałeś kiedyś ketchupu z Kwidzyna? Zdjecie słoika masz u mnie na profilu w przedostatnim poście. Nie znam drugiego takiego. Nawet Włocławek się przy nim chowa. Niestety produkt ten jest osiagalny jedynie w Kwidzynie i okolicach. Zawsze jak jesteśmy w pobliżu to robimy większe zapasy :)
Ja też go kocham i uwielbiam. Pytanie czy można go dostać w okolicach Warszawy. Jest przepyszny i z tego co wiem najlepszy pod względem składu. Przynajmniej kiedyś chemii nie miał wcale. Niestety nie niem jak teraz.
Pysznie :)
Pomidory w warzywniaku po 1,5zł to spróbujemy domowego ketchupu :)
Marta
U mnie najtańsze po 3 zł ale i tak kupuje i robię soki do butelek BO Uwielbiam ale chcę i trochę zrobić keczubku
Ja tylko z Pudliszek :) ale domowy też obowiązkowo :)