Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Jak wykonać idealne ciasto na pierogi?

Pierogi bezsprzecznie kojarzą się z polską kuchnią. To popularne, klasyczne danie rodzimej gastronomii, które jest smaczne, pożywne i łatwe w przygotowaniu. Choć istnieje wiele różnych rodzajów farszów dodawanych do środka, to o smaku pierogów bardzo często decyduje poprawnie wykonane ciasto. Podpowiadamy, jak stworzyć perfekcyjne ciasto na pierogi.

Sposób na idealne, sprężyste pierogi

Z truskawkami, mielonym mięsem albo ruskie. Pierogi mogą być przyrządzane na różne sposoby. Ważne jednak, aby w trakcie gotowania zadbać o prawidłowe przygotowanie ciasta. Powinno być ono elastyczne, nieco miękkie i sprężyste. Nie może rozpadać się pod wpływem gotowania, nawet jeśli pozostanie zbyt długo w wodzie. Istnieje wiele sposobów na to, aby uzyskać idealne ciasto na pierogi. Jedna szkoła mówi o tym, aby masa przez pewien czas odstała. Inne rady wskazują zaś na potrzebę delikatnego rozwałkowywania przygotowanej masy. Jak jest naprawdę? Bierzemy pod lupę najpopularniejszy przepis na ciasto na pierogi.

Jakich błędów nie popełniać podczas ich przygotowania?

Najczęstszym błędem popełnianym podczas tworzenia masy na pierogi jest dodanie zbyt dużej (lub zbyt małej) ilości wody. Ciecz nie może być ani zimna, ani letnia. Optymalnie, jeśli jest gorąca – nie powinien być to wrzątek, ale można zagotować wodę i chwilę poczekać, aby ostygnęła. Dodawaj wodę małymi porcjami, aby nie rozwodnić masy. Ciasto na pierogi, w którym znajduje się zbyt dużo mąki, będzie twarde i bardzo trudne do rozwałkowania. Może również pękać pod naciskiem siły. Jeśli widzisz te objawy, to koniecznie dodaj nieco wody. Tradycyjne, polskie ciasto pierogowe przygotowuje się z trzech składników:

  • mąki pszennej (ok. 500 gramów);
  • szklanka ciepłej wody (ok. 250 ml);
  • olej roślinny lub roztopione, klarowane masło (kilka łyżek).

Częstym składnikiem ciasta na pierogi jest także jajko albo żółtko jaja – ma ono poprawić elastyczność ciasta i ułatwić wyrabianie. Nie jest jednak konieczne, aby korzystać z tego produktu. Warto z kolei ciasto nieco posolić przed wyrabianiem, choćby niewielką szczyptą.

Ciasto na pierogi – wyrabianie, wałkowanie i wycinanie

Wszystkie, wyżej wymienione składniki należy ze sobą połączyć. Można wykonać to ręcznie, albo skorzystać z robota kuchennego, który zrobi to za nas. Po mieszaniu warto odczekać chwilę przed przystąpieniem do wałkowania. Gotowe ciasto zawiń w folię spożywczą i pozostaw na minimum 30 minut. W międzyczasie przygotuj stolnicę, wałek oraz foremkę do wykrawania kształtów. Jeśli nie masz tego ostatniego przyboru, to równie dobrze możesz wykorzystać szklankę – to stara, tradycyjna metoda na uzyskiwanie optymalnego, idealnie okrągłego kształtu pieroga. Do wykrojonych kółek nakładaj farsz i zlepiaj pieroga. Możesz je domykać np. za pomocą widelca. Skrawki ciasta wykorzystaj ponownie – łącząc masę i ją ponownie wałkując.

Jak gotować pierogi, aby były perfekcyjne?

Cienkie ciasto nie wymaga zbyt długiej obróbki termicznej. Jeśli mamy już pierogi przygotowanie do gotowania, to warto wkładać je pojedynczo do wrzątku – pozostawiając trochę miejsca w garnku. Najlepiej gotować je seriami. Dodaj nieco oleju do wody, aby zapobiec zlepianiu się ich ze sobą. Gotuj je przez ok. 3 minuty – licząc od momentu pojawienia się pierogów na powierzchni. Jeśli pierogi mają sporo farszu, wtedy wydłuż czas gotowania do 4 lub 4,5 minuty. Przygotowanie całego dania jest proste, szybkie i nie powinno sprawić wielu trudności. Nawet, jeśli ciasto nie wyjdzie idealne, to pierogi i tak będą smakować bardzo dobrze. Smacznego!

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php