Sałata. Niby zwykłe liście, a jednak niezwykłe warzywo. Występuje w blisko 200 odmianach. Przede wszystkim jest nisko kaloryczna (i to bez względu na odmianę). Dlatego idealnie sprawdza się jako dopełnienie jadłospisu osób, które dbają o linię. Jednocześnie odmiany sałaty różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i smakiem, więc na pewno każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.
Sałata rzymska
Sałata rzymska jest najstarszą z używanych odmian tej rośliny. Znana była już w starożytnym Egipcie, Grecji czy Rzymie. Charakteryzuje się ona wyjątkowo długimi, chrupiącymi liśćmi. Zewnętrzne są nieco gorzkie o orzechowym posmaku. Im bliżej środka tym liście stają się jednak słodsze.
Sałata rzymska zawiera spore ilości ß-karotenu. Jest też źródłem witamin z grupy B, a także witaminy C. Zawiera w sobie także bogactwo wapnia, fosforu, żelaza oraz magnezu. Ta odmiana sałaty dobrze „czuje się” w towarzystwie serów oraz sosów na bazie majonezu (jej liście nie tracą faktury i smaku). Je się ją głównie na surowo, ale równie dobrze można ją grillować lub smażyć. Najbardziej znana jest jako składnik sałatki Cezara.
Sałata lodowa
Jest to jedna z najpopularniejszych odmian, które można znaleźć w sklepach. Swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie odgłosowi, jaki towarzyszy łamaniu jej liści. W związku z tym, że jest lekko słodkawa dobrze komponuje się ze smakiem wielu potraw. W sałacie lodowej znaleźć można niewielkie ilości witamin A, C, E, oraz kwas foliowy. Jednocześnie charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu i węglowodanów. Sałatę lodową w przeciwieństwie do innych odmian można kroić nożem.
Sałata masłowa
Liście sałaty masłowej w 95% składają się z wody. Tak duża jej zawartość sprawia jednak, że ta odmiana sałaty bardzo szybko więdnie. Jest źródłem związków mineralnych oraz witamin, które pomagają chronić nasz organizm. Ta odmiana sałaty sprawdzi się jako baza do sałatek, a także dodatek do kanapek czy obiadu. Można ją też wykorzystać do dekoracji talerzy.
Roszponka
Tak naprawdę nie jest sałatą choć zwyczajowo się ją za taką uważa. Znana była już od XVI w. Przez długi okres w Polsce uważana była za chwast. Prawdziwy renesans przeżywa w naszym kraju od XX w. kiedy zaczęła być uprawiana na szeroką skalę. Roszponka ma małe listki (im mniejsze tym bardziej aromatyczne) o łagodnym smaku z nutą orzechową. W kuchni liście roszponki są wykorzystywane jako baza do sałatek, nadzień warzywnych oraz sufletów. Mogą być też dodatkiem do kanapek.
Napisz pierwszy komentarz