Chleb samodzielnie pieczony w domu do niedawna kojarzył mi się głównie z wypadami w góry do dalszych krewnych, gdzie z własnej roboty składników chleb przygotowywała najstarsza starowinka z całej rodziny ;) Gruba kroma swojskiego chleba z domowym masłem to jedno najfajniejszych wspomnień. Ale kto by na to miał czas przed emeryturą?
Z drugiej strony niekoniecznie mam ochotę na zagracanie kuchni automatem do pieczenia chelba – duże to, trzeba czyścić, rozkładać, składać, czekać całą noc na wyrośnięcie i upieczenie chleba…
Próbowałem już robić chleb w domu, ale skończyło się to dość poważnym poparzeniem dłoni i zapał „nieco” mi przeszedł. Na szczęście ostatnio trafiłem na ciekawy wpis na blogu Strawberries from Poland, w którym Ania podzieliła się bardzo fajnym przepisem na „Chleb dla opornych”. Pierwsze podejście było na tyle udane, że w ciągu tygodnia – z różnymi modyfikacjami – upiekłem ten chleb już trzy razy. Przy okazji zmodyfikowałem nieco oryginalny przepis, tak żeby był jeszcze prostszy w wykonaniu.
Podana przeze mnie ilość składników pozwala na upieczenie w dużej keksówce sporego bochenka chleba. Z połowy składników chleb wyjdzie pewnie po prostu niski, możesz ew. użyć mniejszej foremki.
Zobacz przepis w wersji wideo:
Składniki
- 500 g mąki pszennej (za jednym razem zmieszałem też mąkę pszenną z mąką żytnią w stosunku mniej więcej 3 do 1 i też wyszło super)
- 7 g drożdży suchych
- dwie łyżeczki cukru
- dwie płaskie łyżeczki soli
- 4 łyżki otrębów owsianych (w oryginalnym przepisie są to płatki owsiane – mi wyszło super i z jednym i z drugim składnikiem)
- 400 ml (dwie szklanki) ciepłej wody
- opcjonalnie przyprawy do smaku – raz użyłem dwóch łyżek oregano, dwa razy zrobiłem chleb bez dodatków – z przyprawami radzę eksperymentować wedle własnego uznania
- nieco tłuszczu i bułki tartej do wysmarowania formy
Przygotowanie chleba
Drożdże wsypuję do ciepłej wody, dokładnie mieszam i odstawiam na kilka minut na bok.
Pozostałe sypkie składniki (poza bułką tartą) mieszam w dużej misce i wlewam do nich wodę z drożdżami
Wszystko dokładnie mieszam łyżką aż do uzyskania zwartej masy, a następnie odstawiam ciasto w przykrytej misce na 30 minut, aby w tym czasie mogło wyrosnąć.
Wyrośnięte ciasto mieszam jeszcze delikatnie i przekładam do natłuszczonej i oprószonej niezbyt obficie bułką tartą formy.
Tak przygotowane ciasto odstawiam jeszcze na kilka minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia i wstawiam na jedną godzinę do piekarnika nagrzanego do temp. 200 st. C.
Kiedy piekłem ten chleb po raz pierwszy, po wyjęciu z piekarnika odczekałem jakieś 15 minut, bo po prostu nie mogłem dłużej wytrzymać, i odkroiłem ciepłą jeszcze piętkę. To była najlepsza piętka chleba z masłem ever! Kolejne dwie świeże piętki odstąpiłem już swojej małżonce – nie wiem jak to rozwiążemy w przyszłości ;-)
Niemniej jednak chleb najlepiej smakuje dopiero po ostygnięciu, a najlepiej na drugi dzień. Nie radzę zabierać się za krojenie świeżutkiego wypieku, bo może się po prostu rozlecieć.
Przepis jest tak łatwy i przyjemny w wykonaniu, że poważnie zaczynam obawiać się o los pobliskiej piekarni. Nawet dla mnie, dość leniwego w kuchni i bardzo ceniącego wygodę faceta, jest to super prosta sprawa.
Tez tak chce
Polecam wszystkim, naprawdę się udaję trzeba tylko robić wszystko jak w przepisie,( soli dałam tylko 1 łyżeczkę płaską, mąkę miałam tortową z młyna dałam 2 szklanki i 1 szklane żytniej).
Chlebek wyszedł przepyszny, moja 3 letnia córka nie może się go najeść i tylko słyszę mamo daj chlebek i daj chlebek :)
Dziękuję za świetny przepis, już nie będę kupować chleba w sklepie bo upiekę go sama :D ,
jeszcze musze sie nauczyć robić na zakwasie tylko ten zakwas mi nie chce wyjść.
Przepis wypróbowałam, chlebek wyszedł przepyszny, prawie już go nie ma :))
Czy można go uformować i upiec jako okrągły bochenek, kładąc go na blasze od piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia? Czy konsystencja ciasta na to pozwoli?
Anno nie jestem pewien czy to się uda – ale też nie próbowałem, więc nie daję gwarancji że to się nie uda ;)
Witam!
Przepis cudowny, my za drugim razem zdecydowaliśmy się go trochę zmodyfikować :)
Użyliśmy 250g mąki pszennej typu 650 i 250g mąki pszennej typu 1850 tzw „graham”. Zamiast 14g drożdży suchych użyliśmy 50g drożdży świeżych, a czas pieczenia wydłużyliśmy do godziny i 15 minut. Porcję płatków zwiększyliśmy do 8 łyżek – 6 łyżek wymieszaliśmy w chlebku, a dwie pozostałe łyżki płatków wylądowały na górze ciasta tuż przed wsadzeniem do piekarnika. Zapach jaki się roznosił po mieszkaniu sprawiał, że ciężko było wytrzymać do końca pieczenia :)
Dziękujemy za przepis i pozdrawiamy!
wodę odmierzyłam butelką do karmienia dziecka, więc chyba wina w mące. W najbliższym czasie wymieszam razową z pszenną i zobaczymy. A pszenna może być zwykła 450, czy specjalna do chleba – bo i taką widziałam. Pozdrawiam
Pszenna może być zwykła – jeszcze co do mąki razowej to chleby razowe zawsze są cięższe i bardziej zbite niż pszenne
Właśnie 15min temu upiekł sie świetny chleb. Użyłem mąki pszennej razowej (1850) do chleba i nie wyrósł za duży, dodałem niecałą łyżeczkę soli i odbiło się to na smaku – jednak trzeba dać dwie.
To mój pierwszy chleb a i tak wyszedł ;)
POLECAM!
Dzięki Kocie za komentarz! :)
a mi wyszedł…jeden wielki chleb-owy zakalec :( w misce ciasto urosło, ale w foremce w piekarniku już nie :(. Jaką konsystencję powinno mieć ciasto? Lejącą? Mi wyszła klucha, bo dałam 400 ml wody, a szklanka ma chyba 250 ml. Poza tym robiłam na mące żytniej razowej, ale to chyba nie powinno mieć wpływu. Ciasto wymieszałam, a może trzeba było wyrobić? Miałam ochotę spróbować od razu jeszcze raz, ale nie miałam drożdży.
Rybko, szklanka wody to ok. 200 ml, więc możliwe że użyłaś jej zbyt dużo. Mąka żytnia razowa jest dużo „cięższa” niż np. pszenna i zawsze chleb z takiej mąki wyjdzie inny niż z pszennej – spróbuj następnym razem wymieszać mąkę pszenną i razową.
właśnie się wypieka w misce :) mam ochotę na pyszny chleb i mam nadzieję że taki mi wyjdzie :)
Witam. Ja dziś upiekłam chleb wg twojego przepisu i jest rewelacyjny, mała wpadka z drożdżami ale twój przelicznik rozjaśnił gdzie jest problem, jutro powtórka ;) Pyszny!
Pozdrawiam gorąco :*
Polecam dodanie 100g drobnej kaszy jeczmiennej. Pyszne
Najlepszy przepis jaki znalazłam. Chlebek smakuje cudownie. Ja dodaję czosnek i oregano. Pozdrawiam i dziękuję.
Przepis jest doskonały, jestem niedzielnym kucharzem i robie go już chyba od trzech miesięcy , za każdy razem wyszedł doskonały, osobiście podwajam ilość składników (na dwie małe brytfanki – czyli dwa bochenki i stosuję drożdże świeże (50 g – pół paczki), oraz otręby orkiszowe i jakieś zioła, naprawdę polecam.
marcinm
super,właśnie wcinam ciepłą piętkę ,mniam
Dzisiaj będę robić,trzymajcie kciuki ;)
Tomku, bardzo dziekuje za ten przepis, juz sobie wszystko wyprobowalam, super!
Czesc, wykladacie czyms foremke czy tak na golasa?
Tomku, jeszcze jedno pytanie, czy na podwojna porcje podwajamy tez porcje drozdzy?
Tomek dzieki za przepisy, mieszkam za granica i tesknie za dobrym chlebem. Wyprobuje, prosze powiedz jakiej wielkosci foremki uzyles do tego przepisu? Dzieki
Dzięki za przepis, wypiek się udał w 100%. Żona potrzebuje chwilowo bezglutenowej diety, więc upiekłem jej chleb z jakiejś niemieckiej mąki gluten-free z Carrefour’a, która w większości składa się z mąki kukurydzianej i nie było żadnego problemu z wyrobieniem ciasta i upieczeniem w piekarniku. Chleb bardzo smaczny, bez porównania z tym w sklepie, po jednej kromce jestem najedzony tak jak po trzech z chleba sklepowego. Teraz mam postanowienie, żeby piec trzy chleby naraz i sobie zamrażać na później, żeby nie marnować tyle prądu :-) .
Łukaszu dzięki za komentarz – jestem ciekaw jak ten chleb będzie smakował po rozmrożeniu – sam często robię podwójną porcję ale i tak zjadamy wszystko i nie ma czego odkładać na zapas ;)
Chleb po upieczeniu i wysygnięciu, kroję na kromki i wrzucam do zamrażalnika. Później codziennie wyciągam kilka kromek i wrzucam do tostera (u mnie toster ma opcję rozmrażania). Taki rozmrożony i podpieczony smakuje bardzo dobrze, jak dopiero co wyjęty z piekarnika.
Mam jeszcze jedną modyfikację/poradę którą stosuje. Zamiast foremkę wysypywać bułką tartą, można użyć zwykłej mąki, dzięki temu po upieczeniu chleba, bułka tarta nie sypie się z chleba przy krojeniu i jedzeniu.
Witam. Zrobiłem wczoraj twój chleb wg przepisu (no poza drożdżami bo dałem 15g tych piekarniczych zamiast 50g) ale wyszedł strasznie słony. Tak bardzo że nie nadaje się do jedzenia. Moja matula twierdzi że powinienem dodac max 1/4 łyżeczki soli a nie aż 2
Hmm nie powinien być bardzo słony – dla pewności na liście składników dodałem „płaskie łyżeczki”. Może masz jakieś duże łyżeczki? Może użyłeś mieszanki mąki do chleba która ma sól już w sobie?
Spróbuję. Mam co prawda kiepskie doświadczenia w tym temacie – raz wyszło coś… bardzo niepodobne do chleba, płaskie, twarde i niezjadalne, innym znów razem chleb pięknie wyrósł, tyle, że w środku zrobił się pusty – ale kusi podane między słowami: to proste! Zatem próbuję. Proszę trzymać kciuki :o)
Rzeczywiście przepis bardzo trafiony. Chlebek przepyszny:) Ja do swojego dodałam musli i rodzynki, mniam :P
Dziękuję za przepis, właśnie go wypróbowałam :) jest świetny, chleb pachnie cudownie, ma chrupiącą skórkę. Dobrze że nie dodałam więcej mąki niż tyle ile podano w przepisie (byłam pewna że konsystencja wyszła mi za rzadka- ciasto bardzo kleiło mi się do rąk) w ostateczności wyszło wilgotne w środku i chrupiące na zewnątrz :) Ps: jako dodatki użyłam potłuczone orzechy ;)
Chlebek boski ,w pierwszej chwili myślałam że nie wyszedł bo skórka twarda ale po wystygnięciu super dodałam odrobinę czosnku
Patrząc na komentarze stwierdziłam że jeden to za mało i upiekłam 3 za jednym zamachem
Syn wniebowzięty
poz
Zrobiłam dziś. Pyszny. Ja dodałam jeszcze słonecznik i dynie,no i mąkę pełnoziarnistą zamiast pszennej:) tylko odwaliłam manianę bo nie doczytałam że to na 1blaszkę i zrobiłam 3 fakt, że te mniejsze ale chlebek wyszedł tylko na ok.5cm wysokości :) człowiek uczy się na błędach. Trzeba czytać z uwaga:):):) ale i tak pychotka żaden tam zakalec:):):) dzięki:)
Chleb wypróbuję, mam tylko pytanie do p.6: jak to zrobić żeby mój chlebek też miał trzy piętki? :-)
Można nawet cztery piętki http://www.shindigz.com/images/itm_img/10SZPANCRS.jpg ;)
Mi tez się udało zrobić ten chlebek, chociaż ciasto średnio wyrosło, to chleb podczas pieczenia myślę,że całkiem nieźle. Skórka pyszna, jedyne co, to nie pachnie ani nie smakuje jak świeży chlebek, a „śmierdzi” drożdżami..gdzie zrobiłam błąd?
hmm Aga – ogólnie to drożdże nie śmierdzą ;) Ciężko mi powiedzieć dlaczego tak się stało w Twoim przypadku – trzeba próbować i eksperymentować aż do skutku ;)
u mnie tak samo strasznie pachnie i smakuje drożdżami – być może dlatego, że robiłam z drożdży świeżych w proporcji 50 gram (zgodnie z przelicznikiem 7 gr =25 gr, czyli 14 gr = 50 gr).
zabieram się dziś za niego :-)
jak go zrobic
według przepisu ;)
Chlebek cudowny! Polecam wszystkim:)
P.S. A jaki prosty przepis…
Dziękuję ślicznie :D
jak zamienić drożdże suche na świeże?
Pozdrawiam :)
tutaj jest informacja na temat przelicznika ilości drożdży https://www.zajadam.pl/2018/ile-wazy/drozdze-swieze-suche-przelicznik :-)
Pomocy! Mam drozdze na ktorych jest napisane na pol kilo maki, wiec to jedno opakowanie mi wystarczy? Czy potrzebuje dwoch?
do różnych ciast dodaje się różną ilość drożdży, tak że sugestia z opakowania nie odnosi się pewnie do wszystkich możliwych przepisów ;)
Chlebek upieczony ,zjedzony :)wszystkim smakowal taka rada mojej babci ktora byla mistrzynia w wypieku domowego chlebka ,jeszcze gorący wyjąc z formy owinąc w sciereczke i najlepiej w koc i w ten sposob zostawig do ostygniecia.Cheb pyszny tego samego dnia skorka zrobi sie miekka i nie bedie sie kruszyl idealny POLECAM !!!!przepis bardzo prosty i pyszny :)
No i upiekłam swój pierwszy w życiu chleb :)Prosty przepis, chlebek wyszedł piękny, ale zaraz po upieczeniu jest bardzo twarda skóra. Zobaczymy rano czy zmięknie. Ja dałam więcej maki razowej, wiec może dlatego trochę wyszedł twardy. Ogólnie złapałam bakcyla. Jutro kolejne podejście :) Dzięki za przepis :)
Pewnie zmięknie, choć twarda, a raczej chrupiaca powinna być tylko skórka
Dzisiaj upiekłam chlebek ,zapach cudowny ale jak smakuje dowiem się wieczorkiem bo zaraz wychodzę do pracy.Dzięki za szybkii łatwy przepis :)
Przepraszam za obrzydliwe spamowanie, lecz bylem (i jestem) taki podekscytowany, ze … tak wyszlo.
Juz po zabiegu. Chleb cudowny, zostal poddany miedzynarodowemu zlepkowi osob. Ocena – ponad max.
Jednak modyfikowalem troszke przepis. I tak:
– zamast naszego cukru uzylem cukru imbirowego, ktory wplynal na ostateczny kolor chlebka.
– platki, jak najbardziej, owsiane uzupelnilem ziolami prowansalskimi i kminkiem.
– zaczyn w zasadzie tak samo poza tym, ze do wody i drozdzy dodalem maki i cukru.
-zdecydowanie zmienilem sposob wyrabiania ciasta- suche skladniki wymieszalem, dodalem czesc wody( bez drozdzy ), wymieszalem, dodalem zaczyn (juz spieniony).
Wyszly dwa chlebki pieczone tak jak u Ciebie. Rewelacja.
Dziekuje.
Przepraszam – zapomnialem. Forma w piekarniku ma byc zamknieta? Sa rozne szkoly.
Mieszkam w Chinach. Tutaj moge pomarzyc o jakimkolwiek dostepie do zakwasu. Mam wielka prosbe, Tomku, gdy juz odryjesz ow zakwas domowy – prosze poinformuj nas.
Wlasnie zabralem sie za chleb. Boje sie. ;)
Upsss. Juz w piekarniku :
grzalki gorna i dolna 200 St.C, bez przykrycia, dwie formy okolo 22x10x15 i chleb rosnie jak na drozdzach ( no wlasnie ) i … czy dwie grzalki, ktora polka?
Hej, ja tez mieszkam w Chinach (Kantonie) i znam tu Piotra, ale on umie piec fenomenalny chlebek:) Wlasnie dostalam piekarnik i szukam przepisow na chcleb z suchych drozdzy, bo tutaj sa latwe do kupienia. A na zakwas jest tu za goraca i sie psuje, wiem, bo kolezanka robila i czesto jej plesnial.
Zrobiłam drugi raz i po prostu rewelacja! Przepis łatwy i szybki w wykonaniu. Chleb pyszny, a zapach przy pieczeniu nie do opisania. Pozdrowienia dla autora.
Ja troszkę zmieniłam,a właściwie uzupełniłam przepis.Dodałam w sumie szklankę tzw. śmieci:otręby pszenne,otręby owsiane,siemię lniane mielone i w ziarnach oraz 2 łyżki oleju rzepakowego. Ilość wody zwiększyłam do 500 ml.Wyszedł cudowny chlebek, o wysokości ok. 10 cm w blaszce o wym.32×10 cm.Blaszkę mierzyłam w środku wysokości bo oczywiście jest nieco szersza u góry.
Świetnie! :) Muszę Twój pomysł wypróbować.
Tomku,
zamierzam upiec chleb wg. Twojego przepisu. Tylko mam pytanie ile czasu trzeba go piec. Tak do momentu, aż wyrośnie? Czy inaczej?
Ile Tobie zajmuję całość wykonania?
Pozdrawiam
PS. Co uważasz o wymieszaniu mąki orkiszowej z pszenną ?
Piekę ten chleb ok. 1 godzinę, a samo wykonanie zajmuje mi kilkanaście minut.
Jeżeli chcesz wymieszać mąki to nie powinno być problemów. Ja już nie raz mieszałem różne rodzaje i wszystko było OK – warto eksperymentować :)
Jakie wymiary osiągnie chleb z takiej ilości składników jak w przepisie? X-Y-Z
Dałem tylko 25 gramów drożdży świeżych i chleb super!!
przepis świetny,chce wiedziec tylko czy wyjedzie z mąki graham? jak tak to jakie proporcje ? bo chyba z samej graham nie wyjdzie? wiem wiem moze głupie pytanie,ale jestem nowicjuszem;)
Upiekłam dziś chlebek z Twojego przepisu ale troszkę zmodyfikowany zamiast otrębów dodałam 3 łyżki słonecznika, 3 łyżki pestek z dyni, 5 łyżek siemienia lnianego i 2 łyżki oregano. Chlebek wyszedł obłędny w weekend zapewne upiekę kolejny :)
upiekłam dziś chlebek z twojego przepisu jednym słowem brak slow – niebo w gębie ;) już nie mogę się doczekać kiedy drugi upiekę, gorąca chrupiąca piętka z masełkiem mmmm nic mi do szczęścia już nie potrzeba ….
Witam, Pierwszy raz będę piekła chleb i największy mam problem z wyborem mąki. Typy mąki, dodatki, producenci itd Jakie najlepiej powinnam użyć? Jaki typ? Jak nadmieniłam wcześniej, chleb będę piekła pierwszy raz i szalenie zależy mi żeby wyszedł, co zachęci mnie do dalszych eksperymentów :)
Ten chleb jak i większość innych wyjdzie z praktycznie każdego rodzaju mąki. Ja ten konkretny przepis testowałem ze zwykłą mąką pszenną, z razową, żytnią i pszenną pełnoziarnistą – za każdym razem wychodziło super. Na początek na pewno poleciłbym zmieszanie zwykłej mąki pszennej z pełnoziarnistą :)
chlebek pyszniutki, właśnie zajadamy z mężulkiem po ostygnięciu….tylko mam pytanko: robiłam na drożdżach świeżych i kruszy się. jakie mogą być przyczyny??
zmykam robić chleb wg Twojego przepisu :)
Upiekłam ten chleb to pierwsza rzecz jaką upiekłam w życiu i zrobiłam to tylko i wyłącznie dla mojego malutkiego syna… Efekt jest taki, że teraz mnie terroryzuje żeby dać mu więcej….:) Chleb jest po prostu przepyszny. Dzięki za przepis.:)
Karolina uważaj, bo już zawsze będziesz piekła chleb sama ;) Ja dzięki temu prostemu przepisowi nabrałem wielkiej ochoty na więcej i właśnie zaczynam eksperymenty z własnej roboty zakwasem
przepis fajny ale oglądałam filmik jak starsza pani piekła chleb to jak nałożyła ciasto do formy to je wygładzała odrobiną wody dłońmi. wtedy nie będzie takie „chropowate” jak u Ciebie:) pozdrawiam
Dzięki za wskazówkę :)
Sprawdzone. Upieczone. Właściwie już zjedzone przez domowników :-)
Do smaku dosypałam zielone jalapeno, suszone pomidory, czosnek niedźwiedzi i czarnuszkę.
Pozdrawiam
Przepyszny ten chleb! Właśnie smakuję kromeczkę upieczonego 2 godziny temu bochenka z masłem :) dodałam otręby, siemię lniane i słonecznik :) i planuję go robić jak najczęściej!
Korzystam z tego przepisu drugi dzień pod rząd. Wczoraj bez foremki trochę się rozlał, ale smak bardzo dobry. Ja posypuję jeszcze odrobiną otręb i kminku i dodaję świeżo zmielony pieprz. Polecam :)
Chlebek wygląda super, przepis na ciasto bardzo podobny (oprócz otrębów) używam do pizzy, polecam! Mam pytanie odnośnie drożdży,nie używałam wcześniej suchych, czy można zastąpić świeżymi i jaka wtedy ilość będzie odpowiednia?
Tutaj znajdziesz odpowiedź w kwestii drożdży: https://www.zajadam.pl/2018/ile-wazy/drozdze-swieze-suche-przelicznik :-)
chleb w piekarniku, ale po odstawieniu nie wyrósł mi zupełnie, nie wiem co zrobiłam źle :( chyba nie wyjdzie
Aniu, nie jestem expertem ale chyba to wina drożdży instant. Czasami coś nie wyjdzie z tymi drożdżami. Ja stosuję mokre… pozdrawiam :)
P.S
Przepis wygląda na fajny, spróbuję :)
Ja nie miałem nigdy problemów z drożdżami instant. Ale powoli myślę o ich porzuceniu na rzecz domowej roboty zakwasu
Dzieki za kolejny super przepis – nie wiedzialam ze mozna tak szybko i przepysznie!
Zrobiony i zjedzony. Bardzo smaczny i długo świeży. Nie wiem jak to robisz ale przepisy są proste a smak rewelacyjny. Pozdrawiam
Na pewno wypróbuję przepis w najbliższym czasie. Wygląda i brzmi pysznie :) Ja właśnie wyjęłam z piekarnika chleb z płatkami czosnku suszonymi :)