Naleśniki to jedna z najprostszych potraw, ale potrafią wielu osobom spłatać figla. Ten kto wie jak je przygotować, składniki dobiera na oko i wszystkie przygotowania zajmują jedynie kilka minut. Sekret dobrych naleśników polega na tym, żeby za bardzo nie przejmować się proporcjami oraz żeby przy ich smażeniu zbytnio się nie cackać – naleśniki wybaczają błędy ;) i zwykle są dopiero bazą do przygotowania całego dania.
W tym wpisie przedstawiam podstawowy przepis na naleśniki, ale zapraszam Cię również do Akademii Smaku, gdzie znajdziesz kilkadziesiąt pomysłów na przyrządzenie i podanie naleśników. Sprawdź >>>
Zobacz film z przepisem:
Składniki potrzebne do przyrządzenia naleśników
Jak widać na zdjęciu dużo tego nie ma ;) Nie będę też podawał szczegółowych proporcji w gramach – po prostu nie ma to większego sensu. Kiedy przygotujesz naleśniki kilka razy, nie będziesz już więcej potrzebowała przepisu.
Czego więc potrzeba do przygotowania ok. dziesięciu średniej wielkości naleśników:
- Szklanka mąki pszennej
- Szklanka mleka (plus trochę wody gdyby ciasto wyszło zbyt gęste)
- Jedno jajko
- Szczypta soli i cukru
- Jedna łyżka oleju
Przygotowanie naleśników
Zaczynam od wsypania do dużej miski prawie całej odmierzonej mąki. OKEJ, tak na prawdę to jej nie odmierzam i robię to na oko sypiąc mąkę wprost z opakowania, ale na początku radzę Ci użyć chociaż szklanki :) Radzę też zostawić nieco mąki na dnie szklanki i dodać ją dopiero jeżeli okaże się, że ciasto jest zbyt rzadkie.
Następnie do miski wlewam mleko i dodaję jajko.
Dodaję szczyptę soli i szczyptę cukru, a na koniec łyżkę oleju roślinnego.
Wszystkie składniki dokładnie mieszam przy użyciu trzepaczki lub miksera – aż do uzyskania jednolitej masy bez grudek. Jeżeli ciasto jest zbyt gęste i pierwszy naleśnik wyszedł za gruby, spokojnie możesz rozcieńczyć ciasto 1/4 szklanki mleka lub wody.
Na patelni dość mocno rozgrzewam łyżkę oleju i wlewam na nią niezbyt dużą ilość ciasta. Naleśnik powinien być cienki i zwykle dobrze przygotowana masa rozleje się ładnie po całej patelni.
Kiedy naleśnik z wierzchu straci płynną postać (czyli będzie widocznie ścięty i przy przechyleniu patelni ciasto nie będzie się przelewało na boki), przewracam go na drugą stronę przy pomocy odpowiedniego narzędzia lub podrzucając go wprawnym ruchem patelni (to wersja dla zaawansowanych;) ).
Naleśniki najlepiej smakują, kiedy są nieco przypieczone z obu stron (jak na zdjęciu). Jeżeli jednak chcesz poddać naleśniki dalszej obróbce (np. zapiekać albo użyć do krokietów), to wystarczy że będą ledwo przyrumienione.
SMACZNEGO!
kolejny super przepis odczarowujący tajniki kuchni. Prosty i działa. Faktycznie ciasto musi być rzadsze niż wygląda :)
Robiłem ostatnio ten przepis bez oleju i też wyszło ok :)
no dobra, muszę napisac, bo po przecytaniu aby się nie przejmowac tym ile czego przestałem czytać i napisałem komentarz. – jest napisane ile czego.
Pyszne
Tylko jak obejść fakt, że:
– Nie używam mąki z pszenicy (choćby z tego względu, że pszenica w jej obecnej odsłonie jest „be”, serio). Nie jemy pieczywa z jej choćby dodatkiem, nie jemy też makaronów, ciastek z nią. O tej roślinie mogłabym niestety długo i niestety w samych negatywach. Jedyne jej pozytywy to to, że dobrze się sprawdza w kuchni. Jednak zdrowia nie dodaje. Kilogramy – tak :-)
– Nie używamy od lat (zwłaszcza słodkiego) mleka krowiego
– jajka jemy, ale tylko w tej postaci, że białko ścięte a żółtko – zupełnie nie.
Na razie zrobiłam naleśniki z mąki orkiszowej, białka jajek i wody. Tłuszcz z kokosa rafinowany.
Wyszły pyszne…talarki. Powstały bowiem krążki o średnicy ok. do 4 cm. Farsze (kilka) położyliśmy sobie obok chrupiących krążków.
Proszę jednak o odpowiedź. Miały być naleśniki :-).
Ania
No to chyba dodaj do tej swojej listy:
Nie jem naleśników :)
Na filmie ilość mleka jest większa od tej na stronie internetowej wiec ile tego mleka dać,szklankę czy szklankę i jeszcze 1/3 szklanki. Miało być prosto
Obie wersje powinny zadziałać :)
Cześć Tomek, musiałam sobie przypomnieć jak Ty je robisz, nie chcę żeby mi się rozlatywały mam warzywne coś na patelni, co będzie dobrym nadzieniem, i wymyśliłam sobie śniadanie à la burrito, najważniejsze, że cieplutkie, szybkie i smakowite, dzięki!
Happy New Year!
Bardzo pyszne u mnie w domu każdemu skanuje ❤️
„Skanuje”
Robię z jagodami
wyszło ok ciasto troche zbyt twarde
moze za duzo maki dałem
BARDZO DOBRZE OPISANE NIEMOŻNA BYŁO TEGO LEPIEJ OPISAĆ WIELKIE DIĘKIIIII
Mam tylko 2 lata, ale już umiem pisać i gotować.
Idę jutro z mamą za plac zabaw i będę się bujać na skrzypiącej huśtawce. Mama mówi, żebym się nie przejmowała i piskała do woli, bo te sasiądy to są chamy.
Ja dodaje jeszcze łyżeczkę proszku do pieczenia i wtedy są fajne puszyste.
Proszek do pieczenia to niepotrzebna droga na skróty ;)
mam 12 lat a wyszły rewelka :)
Pierwszy raz w życiu udały mi się naleśniki :)
Dzięki wielkie- już prawie wpisałam je na „czarną listę koszmarów kuchennych”.
Mam tylko 13 lat I nigdy nie umiem poradzic sobie w kuchni. Tym razem zrobilam cos przepysznego! Dziekuje za pomoc.
nie cierpię naleśników… kojarzą mi się z biedą w domu, ale…ALEEE mam dość sporo opieniek i chcę zrobić naleśniki z farszem grzybowym, może takie krokiety… mam nadzieję, że naleśniorki wyjdą bo fajnie Pan je opisał .. ale jak nie wyjdą to Pana znajdę ;) na następnym przepisie :) :) pozdrawiam Julka Mikusek
Ja uwielbiam naleśniki w każdej postaci i ilości. Mam też dzięki dobrym radom #BabciaSzymanowska dotyczące naleśników np. dodanie wody gazowanej albo odstawienie na jakiś czas przed pieczeniem :D Polecam wypróbować.
Świetny przepis, ja dodałam olej do masy i smażyłam na suchej patelni – naleśniki wyszły boskie :)
Super , dzięki tobie moje naleśniki zawsze wychodzą pycha
fuj jakie niedobre nie kłam
Świetne ! Posmarowałam jogurtem ,dodalam truskawki i złożyłam. Pyszne :)
Jeszcze długa droga zanim nauczę się jak robić dobre naleśniki, ale jest coraz lepiej! Na pewno nikogo nie poczęstuję tymi, które właśnie wysmażyłem, ale dało się zjeść :) Wciąż w kuchni najlepiej wychodzi mi gotowanie wody :p
Praktyka czyni mistrza! :-)
Pewnie i tak zdarzy Ci sie czasem przypalic ( tak jak mi) hehe. Tez dzisiaj ruszam w bój z nalesniczkami. (Masakra jaki stres) Ale od czegoś trzeba zacząć.
Fajny przepis – wyszło. (tylko nie chciała a chciał)
Dzięki
Super nalesniki, proste przygotowanie. DZIEKUJE!!!
Nalesniki rewelacyjne prawdziwe proste i smaczne takie jakich szukalam i pierwsze z mnostwa przepisow ktore mi sie udaly:)dziekuje za przepis juz ze mna zostanie
Wychodzą super, nareszcie takie, jak moja babcia smażyła. Bardzo smaczne i nie rozwalają się przy obracaniu na patelni. To, czy trzeba dolać więcej mleka, zależy od rodzaju mąki – jedna chłonie więcej, inna mniej. Dzięki za przepis i pozdrawiam!
Super przepis!!!!!!❤❤❤❤
Pozrawiam,
Lena z Gliwic, 12 lat
Ciasto smakowo ok, ale bez wody – bardzo, bardzo gęste. Jak zaczęłam rozrzedzac, trudno mi było „złapać” proporcje.
zrob dokladnie jak w przepisie, dodaj tylko jedna czwarta szklanki wody, albo mniej – gestosc ciasta to jak smietana – inny forma kontroli cisata to: z lyzki powinno ciasto splywac, ale powinno pokryc lyzke cienka warstwa
Bardzo dobry i prosty przepis, taki dla ludu, zagonionego, Tomek, jesteś wielki, wielki szacun, pozdrawiam i życzę dużo radości,
Dzięki Darku za dobre słowo! :-)
Dziękuję za ten przepis. Idealny, właśnie czegoś takiego szukałam, a nie jak te supermiekkie superrozpadajace się, udziwniane i jedynie idealnie nadające się do wyrzucenia. Jeszcze raz dziękuję. Będę takie smażyć dzieciom.
wyszły idealne :)
Naleśniki wyszły superowe ! Pierwszy raz w życiu robiłam sama naleśniki i już zawsze będę korzystać z tego przepisu ! <3 Wzielismy je zamiast kanapek jak jechaliśmy do niemiec jak kanapek zawsze jest kilka to naleśników musiała być cała góra bo takie pyszne
Mniam Ten przepis jest znakomity ! ☺
super przepis z tym podrzucaniem zaawansowanym