Nie wyobrażam sobie pizzy czy innych potraw kuchni włoskiej bez dodatku oregano. Zioło znane jest wszystkim jako aromatyczna przyprawa, która oprócz smaku kryje w sobie mnóstwo właściwości leczniczych.
Lebiodka? A co to jest?
Jak się okazuje to bardzo popularna roślina, którą pewnie masz na swoim kuchennym parapecie. Lebiodka pospolita zwana jest popularnie właśnie – oregano. Jest rośliną wieloletnią z rodziny mięty.
Jakie właściwości ma oregano?
Nie każdy wie, jaki potencjał kryje w sobie to ziele. Już od wieków oregano słynie ze swoich dobrodziejstw leczniczych. Dawniej – panaceum na wszystko. A dziś? Oregano pobudza apetyt, pomaga na problemy z kaszlem i układem oddechowym – działa wykrztuśnie, używany do walki z bezsennością i reumatyzmem. Lebiodka stosowana jest w formie naparu lub mieszanek ziołowych.
Uprawa oregano
Oregano nie należy do roślin wymagających, dlatego uprawa tego zioła nie sprawi większych problemów. Nasiona wysiej rzędami co ok. 30 cm wprost do gruntu pod koniec kwietnia. Roślinę tą możesz także rozmnożyć z rozsady, czyli wysiać nasiona najpierw do skrzynek w marcu, po miesiącu siewki przepikuj do doniczek. Na miejsce stałe roślinę możesz wysadzić dopiero na przełomie kwietnia/maja. Lebiodkę z powodzeniem możesz hodować w doniczkach na balkonie lub w mieszkaniu. Musisz jedynie pamiętać, by nie przesadzić z podlewaniem oraz zapewnić jasne, słoneczne, stanowisko.
Kulinarne zastosowanie oregano
Jest jednym z popularniejszych ziół w domowych uprawach. Oregano zaliczane jest do ziół prowansalskich, cenione w kuchni za swoje walory smakowe. Posiada mocno korzenny zapach i lekko gorzkawy smak. Wykorzystywane w kuchni francuskiej, hiszpańskiej, meksykańskiej i włoskiej. Idealnie sprawdzi się na pizzę, do dań z makaronami i pomidorami. Przyprawa doskonała do mięs, ryb, serów i sałatek. Oregano często stosowane do spaghetti i gulaszu, gdzie łączy się z wołowiną, wieprzowiną i tymiankiem. Co ciekawe lebiodki używa się do aromatyzowania niektórych wódek i likierów.
więcej takich artykułów o ziołach!