Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Ziemniak

Niejedno ma imię : kartofel, pyra, batat, bulwa, barabola, kompera, grula, bulba. Jest rośliną jednoroczną, samopylną, z rodziny psiankowatych.

Historia ziemniaka

Ojczyzną ziemniaków jest Ameryka Południowa (najprawdopodobniej Peru). Jako pierwsza uprawiała je cywilizacja Inków już ok.3500 lat temu, ceniąc je na równi ze złotem. W Europie ziemniaki przypuszczalnie pojawiły się w XVI wieku, dzięki konkwistadorom hiszpańskim, którzy sprowadzili je na nasz kontynent. Natomiast do Polski kartofle trafiły w XVII wieku za sprawą Jana III Sobieskiego, który ich sadzonki w ramach ciekawostki ogrodniczej podarował swojej ukochanej Marysieńce. Początkowo były więc one uprawiane wyłącznie w charakterze roślin ozdobnych (np. królowa Maria Antonina nosiła te kwiaty przy sukni, jako ozdobę). Na stoły trafiły około 2 połowy XVIII wieku.

Dlaczego warto jeść ziemniaki?

Przede wszystkim dlatego, że są niskokaloryczne, lekkostrawne, a zawarte w nich związki są łatwo przyswajalne. Bulwy ziemniaka :

  • zawierają błonnik, który ułatwia trawienie, pomaga w walce z nadwagą i obniża poziom cholesterolu;
  • mają właściwości zasadotwórcze, dzięki czemu równoważą kwasotwórcze oddziaływanie mięsa na organizm;
  • zawierają sporo potasu, który obniża ciśnienie krwi oraz magnezu, który jest budulcem zębów i kości, poprawia przemianę materii, łagodzi stany zmęczenia i stres;
  • źródłem łatwo przyswajalnej skrobi, węglowodanu utrzymującego równomierny poziom glukozy we krwi;
  • zawierają także m.in.: sód, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod; witaminy: A, B1, B2, B6, C; fruktozę, sacharozę, skrobię, kwasy: nikotynowy i pantotenowy.

Najwięcej witamin i minerałów znajduje się tuż pod skórką. Dlatego albo obierajmy ziemniaki cienko, albo gotujmy je w mundurkach. Większość witamin zawartych w ziemniakach jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego nie obierajmy ziemniaków na zapas i nie zostawiajmy ich zalanych wodą. Gotujemy je małej ilości osolonej wody, co obniży utratę składników odżywczych.


Ciekawostką jest, że stare ziemniaki są bardziej kaloryczne niż młode, ale mają mniej witaminy C. Za to zawierają więcej potasu i fosforu, witamin B1 i B6.

tagi: , , ,

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php