Carbonara jest włoskim klasykiem. Sekretem tej potrawy jest prostota, im bardziej kombinujesz, tym gorszy może być efekt. Danie swoim poziomem trudności mogę porównać do jajecznicy, jednak uważaj by w jajecznicę się nie zamieniło, o co nie trudno. Potrzebny będzie więc refleks, żeby jajka za bardzo się nie ścięły.
Chociaż usłyszeć możesz przeróżne historie na temat powstania tego dania, najpopularniejszą jest wersja, iż carbonara powstała w Rzymie, ponad pół wieku temu. Po zetknięciu z kuchnią amerykańską, Włosi postanowili dodać do makaronu dwa nowe składniki – bekon i jajka w proszku. Te dwa produkty stanowiące podstawę potrawy, łatwo można było przyrządzić na jednej patelni, jednocześnie zaspokajając głód na długo. Z czasem bekon zastąpiono boczkiem.
Przygotowanie makaronu alla carbonara zajmie jedynie kilka chwil, zatem do dzieła.
Składniki
To trio: makaron, boczek i jajka stanowią dziś bazę do przygotowania dania. Istnieje wiele wariacji makaronu carbonara – w niektórych przepisach pojawia się: czosnek, cebula, a oprócz soli i pieprzu do przyprawienia makaronu często wykorzystuje się także zioła czy gałkę muszkatołową. Najwięcej kontrowersji pojawia się przy obecności w przepisach śmietany. Ta pierwotna wersja carbonary nie zawierała śmietany, jednak dziś ilu zwolenników (należę do nich i ja) tylu przeciwników tego składnika.
- 500 g makaronu (może być zarówno spaghetii, penne, jak i tagliatelle)
- 200 g pancetty lub wędzonego boczku
- 4 żółtka
- 3 łyżki oliwy
- 250 ml śmietanki kremówki
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 4 łyżki startego parmezanu
- sól
- świeżo zmielony pieprz
Przygotowanie
Czosnek i cebulę pokrój w kostkę, natomiast boczek w poprzek na pół centymetrowe paseczki, jeśli ma twardą i grubą skórę, odkrój ją.
Na patelnię wlej oliwę z oliwek, dodaj czosnek, aby delikatnie się podsmażył. Dorzuć boczek i podsmaż do momentu aż się zarumieni. Do boczku dołóż cebulę i zeszklij.
Makaron ugotuj w osolonej wodzie al dente. Makaron al dente jest lekko twardawy, ale po przegryzieniu, nie widać już białego paska surowego ciasta.
Żółtka roztrzep ze śmietanką i dodaj parmezan.
Makaron odcedź, przełóż na patelnię z boczkiem i cebulą.
Sos na bazie żółtek wlej na makaron i dokładnie, ale delikatnie wymieszaj, by żółtka pokryły cały makaron. Delikatnie podgrzewaj, by żółtka się nie ścięły.
Na koniec posyp świeżo zmielonym pieprzem.
Smacznego!
Według tego przepisu danie wyjdzie bardzo tłuste. Z boczku wytopi się tłuszcz, więc nie wiem po co podsmażać czosnek i cebulę na oliwie. Posmażcie najpierw boczek i gdy tłuszcz się wytopi, wrzućcie na to cebulę i czosnek.