Przepis ten jest kolejnym z dań, które powstały spontanicznie i wyszły tak dobrze, że postanowiłem zachować przepis i podzielić się nim z Wami :)
Podane przeze mnie składniki i sposób przygotowania mogą stanowić jedynie bazę do modyfikacji, ale jeżeli przyrządzisz taki ryż zgodnie z moimi instrukcjami, na pewno wyjdzie przepysznie. Jest to świetna propozycja na jednodaniowy obiad. Miękkie ale jeszcze chrupiące warzywa, ryż o aksamitnej konsystencji i odrobina świeżej zieleniny sprawiają, że jest to danie sycące, świeże i kremowe zarazem.
Składniki
Podana niżej ilość składników powinna wystarczyć do przygotowania dwóch solidnych porcji obiadowych
- ryż – 100-150 g
- cukinia – 1/2 niedużej sztuki
- cebula – 1 szt
- czosnek – 3 ząbki
- marchewka – 1 szt
- natka pietruszki – kilka gałązek z liśćmi
- grzyby – np. jeden świeży grzyb leśny, shitake lub mun (ew. suszony grzyb ugotowany na miękko)
- mleko kokosowe – 6-7 łyżek
- olej kokosowy – 4 łyżki
- żółtko jaja – po jednym na każdą porcję
- sos sojowy
- sos ostrygowy
- świeży imbir (1-2 cm)
- przyprawy: kurkuma, cynamon, pieprz, chilli, zioła prowansalskie
Wykonanie
Zacznij od ugotowania ryżu zgodnie z instrukcjami z opakowania.
Cukinię pokrój w cieniutkie paseczki lub zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Cebulę posiekaj w cienkie piórka.
Cukinię i cebulę podsmaż przez kilka minut na dwóch łyżkach oleju kokosowego. W międzyczasie posiekaj czosnek i zetrzyj marchewkę na tarce o grubych oczkach, a grzyby pokrój na podłużne paseczki. Kiedy cukinia i cebula ładnie się zeszklą dodaj na patelnię marchewkę z czosnkiem oraz grzyby i dalej podsmażaj.
Zaraz po dodaniu marchewki przypraw całość solą, pieprzem i pozostałymi przyprawami. Dodaj również starty na tarce o drobnych oczkach kawałek imbiru.
Kiedy wszystkie warzywa będą już porządnie podsmażone i marchewka lekko zmięknie, dodaj na patelnię ryż i dodatkowe dwie łyżki oleju kokosowego. Całość smaż przez kolejne 2-3 minuty na średnim ogniu.
Następnie na patelnię dodaj mleko kokosowe, łyżkę octu ryżowego, sos ostrygowy i sos sojowy do smaku. Całość zamieszaj i podduś na małym ogniu, aż cały sos ładnie obklei ryż i warzywa.
Jeżeli ryż wydaje się zbyt suchy, dodaj odrobinę wody, bulionu lub mleka kokosowego – całe danie nie powinno pływać w sosie, ale mieć maślaną i aksamitną konsystencję.
Ryż z warzywami podawaj z głębokim talerzu lub misce, posypany posiekaną natką pietruszki, z ułożonym na środku żółtkiem jajka (żółtko w trakcie jedzenia najlepiej rozbełtać i wymieszać z ryżem)
Co daje to surowe jajko? wiaze skladniki? troche sie boje
Interesujacy przepis. Czy surowe zoltko jest niezbedne? Pozdrawiam
Edyto surowe jajko nadało temu daniu przyjemnej kremowości, ale nie jest niezbędne