Pyszny i esencjonalny rosół to podstawa niedzielnego obiadu. Od zawsze na polskich stołach, często również na moim. Mogę śmiało stwierdzić, że to prawdziwa klasyka polskiego smaku.
Wersji rosołu jest tyle ilu jest kucharzy. Każdy ma swój wypracowany sposób gotowania, swoje smaki i dodatki. Co ciekawe, najbardziej sporną kwestią okazuje się wybór odpowiedniego mięsa do rosołu.
Jakie mięso wybrać?
Niemałym zaskoczeniem był dla mnie ogrom porad i sposobów przygotowania rosołu, którymi nasi czytelnicy dzielą się pod przepisem na rosół opracowanym przez Tomka w tym także wskazówki co do samego wyboru mięsa. Wiele z nich jest bardzo przydatnych, zarówno dla tych, którzy w kuchni dopiero stawiają pierwsze kroki, jak i dla bardziej doświadczonych.
I tak z komentarzy czytelników zacytuję kilka cennych rad:
- Karolina: prawdziwy rosół musi być ugotowany na kurze, musi być żółty i tłusty,
- Bachus (Dominik) – nie wyobraża sobie rosołu bez dodatku wołowiny,
- Slash uważa, że najlepiej jest używać do sporządzania „części mięsnej” rosołu kilku różnych porcji mięsa, np.: z wołowiny, z kury, z gęsi, z indyka, itp.
- Ankhaa gorąco poleca cielęcinę jako jeden z rodzajów mięsa, których warto użyć do ugotowania rosołu,
- Aga swój rosół przygotowuje z porcji rosołowej z kury i kawałka wołowiny,
- slawek0221 – rosół, który gotuje musi mieć obowiązkowo szponder, porcję rosołową z kaczki i kawałek kury rosołowej.
Najczęściej więc bazą do ugotowania rosołu jest mięso z kury. Dość popularne jest także używanie wołowiny (najlepiej wykorzystać szponder, łopatkę lub mostek) i cielęciny z dodatkiem mięsa drobiowego w dowolnych proporcjach. Z rzadziej wykorzystywanych rodzajów mięsa: przepiórka, bażant, królik czy mięso z gołębia – co także ma swoich zwolenników.
Rosół w zależności od tego na jakie mięso się zdecydujesz ma różny smak i aromat. Wołowina spowoduje, że Twój rosół będzie miał pełny i mocny smak, natomiast sam drób zapewni bardziej delikatny wywar.
Tak naprawdę sposobów na rosół jest mnóstwo, najlepiej jeśli spróbujesz rosołu z dodatkiem różnych rodzajów mięsa i wybierzesz najlepszą dla siebie opcję :)
zero rozwinięcia tematu
wpis na pozycję…
Moja mama do przygotowania rosołu używa, prócz dużej ilości warzyw (marchew, pietruszka, seler, seler naciowy, jarmuż, por, czosnek i matki), także ziół: liści laurowych, ziela angielskiego oraz jałowca; jeśli zaś chodzi o mięsa, to króluje prawdziwa, wiejska kura, kacze lub gęsie skrzydło, szyja indycza oraz gęsie żołądki :)Jadamy zwykle właśnie taki, drobiowe rosół, choć czasem zdarza się go wzbogacić królikiem, rzadziej cielęciną. Co do wołowiny, to wzmacnia rosół, jednak nadaje mu lekko kwaskowatego smaku (wiadomo, czerwone mięso), który mniej odpowiada niektórym członkom rodziny :)Nie dodajemy cebuli lub dodajemy rzadko (obowiązkowo opalaną!) i wiadomo: sól i pieprz ziarnisty kolorowy.Rosół królową polskich zup, ale królową każdego z osobna jest ten, gotowany w domu, smak dzieciństwa :)