Smak hummusu jest mi doskonale znany. Aksamitny, gęsty dip z wyraźną nutą sezamową i cytrynową, skropiony oliwą z oliwek smakuje wyśmienicie. Jeśli tak jak ja uwielbiasz hummus zachęcam do eksperymentowania i przygotowywania różnych wersji.
Klasyczny przepis możesz wzbogacić o wszelkiej maści warzywa i za każdym razem stworzyć inną pastę. Jako dodatek do tradycyjnego hummusu polecam pieczone buraki, które dają nie tylko piękny kolor, ale także słodki smak.
Istnieje możliwość przygotowania hummusu z ciecierzycy z puszki. Osobiście nie korzystam z gotowców i sama przygotowuję ciecierzycę, od początku do końca. To trochę czasochłonny proces, ale zapewniam, że warto. Ciecierzyca z puszki pozbawiona jest smaku, a przede wszystkim wartości odżywczych.
Składniki
- 1 szklanka suchej ciecierzycy
- 1 upieczony burak średniej wielkości (ok. 200 g)*
- 1/2 szklanki pasty sezamowej tahini
- sok świeżo wyciśnięty z 1/2 cytryny
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki mielonego kuminu
- 1 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- zimna przegotowana woda (ilość zależy od tego, jaką konsystencję pasty chcesz uzyskać)
- sól i pieprz do smaku
- do podania: oliwa z oliwek, ziarna czarnuszki lub sezamu uprażonego na suchej patelni
* Burak umyj, osusz, zawiń w folię aluminiową i wyłóż na blachę. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, aż będzie miękki, przez około 45-60 minut. Oczywiście nie warto rozpalać piekarnik tylko po to, aby upiec jednego buraka, dlatego warto przygotować go przy okazji pieczenia innej potrawy. Zaoszczędzisz czas i energię.
Przygotowanie
Przygotowanie hummusu rozpocznij dzień wcześniej od namoczenia ziaren ciecierzycy. Ciecierzycę zalej dużą ilością zimnej wody (powinno być przynajmniej dwa razy tyle wody ile ciecierzycy), dodaj 1 łyżeczkę sody i odstaw na noc.
Po kilkunastu godzinach moczenia ciecierzycę przecedź, opłucz w sitku pod bieżącą wodą i umieść w garnku. Zalej ponownie wodą i dodaj 1/2 łyżeczki sody. Gotuj na małym ogniu tak długo, aż ziarna będą zupełnie miękkie, i będą niemal rozpływały się w palcach.
Ugotowaną ciecierzycę przecedź, opłucz i wrzuć do pojemnika blendera. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, obranego i pokrojonego na mniejsze kawałki buraka, pastę tahini, sok z cytryny i dopraw solą oraz kuminem, a następnie miksuj do momentu uzyskania gładkiej i kremowej konsystencji pasty.
Po kilku minutach miksowania zacznij stopniowo dolewać zimną wodę, aż do uzyskania pożądanej konsystencji.
Gotowy hummus przełóż do miski, polej odrobiną oliwy z oliwek i posyp ziarnami sezamu lub czarnuszki. Pastę możesz przechowywać w lodówce do kilku dni.
Hummus w takim wydaniu możesz serwować jako dodatek do różnych warzyw, czy po prostu zjeść w towarzystwie dobrego pieczywa prosto z miski.
Widziałam coś podobnego w sklepie. Choć oczywiście domowy to dużo lepsza opcja! Połączenie hummusu z burakiem to dobry wybór pod kątem składników odżywczych :)