Na półkach sklepowych z orientalną żywnością dostępny jest imbir marynowany – różowy lub biały, który jest świetnym dodatkiem, na przykład do sushi. Polecam marynowany imbir domowej produkcji. Zwłaszcza, że świeży korzeń imbiru jest łatwo dostępny. Dzięki temu możesz korzystać z jego cudownych właściwości, a jest ich naprawdę sporo.
Szczególnie polecany jest osobom o osłabionej odporności – posiada właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne. Ponadto – ułatwia trawienie, leczy migreny, zwiększa koncentrację, polepsza krążenie krwi i działa pobudzająco.
Imbir w kuchni
Marynowany imbir jest nieodłącznym elementem sushi. Pełni funkcję „oczyszczania” kubków smakowych. Stanowi przerywnik między różnymi rodzajami sushi. Spróbowanie marynowanego imbiru powoduje, że smaki się nie mieszają i możesz w pełni delektować się każdym kolejnym kawałkiem japońskiego specjału. Natomiast świeży imbir nadaje potrawom bardziej wyrazisty, ostry, a nawet egzotyczny smak. Często stosuje się go jako dodatek do mięs, zup, ryb i owoców morza.
Czas przygotowania
ok. 20 minut
Składniki
- 200 g świeżego imbiru
- 1 szklanka octu ryżowego
- 3 łyżki cukru
- 1/4 łyżeczki soli
- opcjonalnie: sok z buraków lub plasterek buraka (jeśli chcesz uzyskać różowy imbir)
Jak przygotować domowy imbir marynowany?
Imbir obierz ze skórki za pomocą obieraczki do warzyw lub łyżeczki. Korzeń pokrój w cienkie plasterki lub zetrzyj na szatkownicy.
Pokrojony imbir wrzuć do wrzącej wody i gotuj około pół minuty, aby imbir stał się miękki, ale nie stracił swoich cennych właściwości. W osobnym garnku zagotuj ocet z cukrem i solą.
Imbir umieść w wyparzonych słoiczkach i zalej przygotowaną, gorącą zalewą.
Marynowany imbir nadaje się do jedzenia już po 3-4 dniach. Możesz go przechowywać do kilku tygodni w lodówce.
dziekuje za ciekawy przepis. sprobuje. zamiast cukru mozna dodac erytrytol.
wtedy bedzie korzystnie wplywal dla osob z cukrzyca
Super.Wyszedl idealny.
Tylko proszę mi napisac ile procent ma miec ocet .
Bo ostatnio to miałem mały problem .
Ale musze powiedzieć prawdę wychodzi wspaniale
Ocet ryżowy 5%
Ja nie zwracam uwagi na dokładne liczby, ale warto kupić jakiś niezbyt mocny i naturalny – wtedy imbir będzie najsmaczniejszy :)
A czy możona taki imbir zapasteryzować?
Robiłam kilka lat temu i sam zmienił kolor na różowy bez dodatku buraka…
Muszę to wypröbować
A może przepuścić imbir przez sokowirówkę i z cukrem brązowym zagotować i na gorąco umieści w słoiczku i on się zamknie.
Czy ktoś zna taki przepis i proporcje. Można poświęcić raz trochę czasu i sprawa załatwiona. Odkręcić słoiczek i do herbatki po łyżeczce.
Proszę o informacje na temat syropu z imbiru
OOO bardzo jestem wdzięczna za ten przepis. Marynata ze złoiczka ma taki zabójczy skład, że się wszystkiego odechciewa… A tu proszę – moża wykonać „swojski” ;)