Czarny bez (łac. Sambucus nigra) zwany także bzem lekarskim, pospolitym lub dzikim – jest krzewem, który najczęściej występuje na skrajach lasów, łąkach, polach. W związku z tym, że jest łatwy w uprawie – a do tego ładnie wygląda – można go często spotkać w przydomowych ogrodach. Kwitnie w maju i czerwcu tworząc skupiska białych drobnych kwiatów. W sierpniu i wrześniu z kolei pojawiają się czarno-fioletowe owoce.
Lecznicza trucizna
Lecznicze właściwości czarnego bzu znane były już w Starożytności. „Przecież czarny bez jest trujący.” – pomyśleliście pewnie. Zgadza się, zawiera substancję (sambunigrynę, sambucynę), które po spożyciu mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Jednak, jeśli przedtem kwiaty lub owoce zostaną ugotowane, usmażone lub ususzone, to nie powinny zaszkodzić. (Wystarczy, żeby był stosowany z umiarem.)
Co więcej, zarówno kwiaty, jak i owoce, zawierają substancje, które mogą pomóc w leczeniu wielu dolegliwości, takich jak np. kaszel, katar, gorączka, bóle głowy i wiele, wiele innych…
W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością można kupić gotowe produkty z czarnego bzu, ale można je też zrobić samemu. Na blogu znajdziecie przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu
Inne właściwości czarnego bzu
Czarny bez bardzo często można znaleźć w składzie kosmetyków. A to dlatego, że jest bogaty w substancje, które mają zbawienny wpływ na organizm (oczyszczają go z toksyn). Stosuje się go także w:
- kuracjach odchudzających
- walce z cellulitem
- pielęgnacji podrażnionej skóry
Można więc powiedzieć, że czarny bez (a przede wszystkim jego kwiaty i owoce) może być stosowany jako swoiste panaceum. Środek wykorzystywany zarówno w leczeniu infekcji i chorób, ale także jako kosmetyk stosowany do codziennej pielęgnacji.
Syrop z kwiatu czarnego bzu jest wspaniały w tym roku zrobię wiecej bo szybko sie skończył a dzisiaj zrobiłam syrop z mniszka lekarskiego
dobrze napisany artykuł, sporo się z niego dowiedziałem, krótko, ale zwięźle i na temat, czarny bez to jednak interesująca roślina, pozdrawiam autora