Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Konfitura z malin

Konfitura z malin

Idealna konfitura malinowa powinna być bardzo owocowa, nie przesadnie słodka, z wyczuwalnymi kawałkami malin. Przygotowana z najlepszej jakości, idealnie dojrzałych owoców.

Konfitura to mój ulubiony rodzaj przetworów owocowych. Bez zbędnych dodatków, z dużą ilością owoców, po prostu bez ściemy :) Malinowa wersja to klasyka gatunku, w dodatku prosta do przygotowania w domowych warunkach.

Co ważne, własna produkcja konfitur jest całkiem opłacalna – słoiczek kupnej konfitury o jakości porównywalnej z taką domową zwykle będzie kosztował nawet dwa razy więcej.

Składniki konfitury malinowej

Podane przeze mnie ilości składników pozwalają przygotować niewielki słoik domowej konfitury (ok. 300 gram) z jednego koszyczka malin. Jeżeli użyjesz większej ilości owoców czas gotowania będzie odpowiednio dłuższy. Nie przywiązuj się jednak zbytnio do konkretnych wartości czasu, tylko pilnuj aby konfitura zyskała pożądaną konsystencję.

Konfitura z malin

  • 0,5 kg malin
  • 150-200 g cukru
  • 200 ml wody

Przygotowanie konfitury

Konfitury to przetwory najwyższej klasy. Robione bez pośpiechu, z dużej ilości owoców. W teorii owoce w konfiturze powinny zachować się w całości, jednak w domu nie robię konfitury aby spełniać wymogi dyrektyw Unii Europejskiej, ale żeby zjeść na śniadanie coś pysznego. Proponuję zatem nie przejmować się za bardzo takimi detalami ;-)

  1. Maliny to delikatne owoce, ale trzeba je opłukać i pozbawić ewentualnych zanieczyszczeń. Zrób to pod delikatnym strumieniem wody.

  2. Z mieszanki wrzącej wody i cukru przygotuj syrop, w którym gotować będziesz maliny. Owoce dodaj bardzo ostrożnie i gotuj na małym ogniu przez 30-40 minut.

    Konfitura z malin

  3. W trakcie gotowania na powierzchni konfitury zbierają się jasne szumowiny. Zbieraj je przy pomocy łyżki – w przeciwnym wypadku konfitura nie będzie się zbyt ładnie prezentować.

    Konfitura z malin

  4. Zamiast mieszania łyżką wystarczy garnek z konfiturą lekko potrząsać lub kołysać, dzięki czemu owoce powinny pozostać całe – jak widać mi udało się to tylko częściowo – co nie zmienia fantastycznego smaku tego przetworu.

    Konfitura z malin

  5. Po kilkudziesięciu minutach wyłącz gaz i pozwól konfiturze przestygnąć, a następnie ponownie podgrzej ją i gotuj, a w sadzie smaż do czasu aż ładnie zgęstnieje, a owoce staną się szkliste.

    Konfitura z malin

  6. Jeszcze gorącą konfiturę przelej do słoiczków, zakręć je i postaw do góry dnem. Jeżeli masz dużo słoiczków to warto ją pasteryzować trzymając słoiki przez ok 10 minut w dużym garnku z wrzącą wodą lub na sucho w piekarniku nagrzanym do temperatury 120 stopni. Dzięki temu przetwory będzie można długo przechowywać bez obaw o ich trwałość.

Konfitura z malin

Ile cukru w konfiturze?

W konfiturach często stosuje się bardzo duże ilości cukru. Na jeden kilogram owoców przypada jeden a nawet dwa kilogramy cukru. Jak widzisz w moim przepisie te proporcje są zupełnie inne, ponieważ staram się używać jak najmniej cukru i dodawać we własnych przetworach wagowo połowę mniej cukru niż owoców.

Dla mnie takie konfitury z mniejszą ilością cukru i tak są bardzo słodkie. Polecam każdemu wypróbować różne proporcje i pozostać przy ulubionej wersji. Na pewno jednak im mniej cukru tym lepiej dla zdrowia :-P

tagi: , , , , , ,

Ilość komentarzy: 14 - dołącz do dyskusji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 odpowiedzi na “Konfitura z malin”

  1. Zu pisze:

    Strasznie fajny ten przepis. Zrobiłam tak z borówkami zalegającymi w zamrażarce i wyszła pyszna konfitura

  2. Magdalena pisze:
    5

    Świetny przepis, właśnie korzystam z niego po raz drugi :)Zdecydowanie ta ilość cukru (150g cukru na 500g malin) wystarcza, i tak jest bardzo słodko :)Pozdrawiam serdecznie :)

  3. Justyna pisze:
    5

    zamiast cukru proponuję ksylitol, będzie zdrowsza:)

  4. Anna pisze:
    5

    Idealna konfitura również do herbaty na chłodne dni.

  5. Wiola pisze:

    Ile słoiczków wychodzi z proporcji, które podajesz?

  6. Inka pisze:
    4

    Drogo,wychodzi taki słoiczek…jeśli maliny kupuje się..

  7. paprotka25 pisze:

    dlaczego znikają komentarze? ostatnio dodałam i już go nie ma…

  8. paprotka25 pisze:

    ja robię sok z malin tak: wsypuje maliny do litrowych słoików (do połowy ich wysokości) zasypuje cukrem, ilość wg uznania byle nie za słodko, słoiki wstawiam do garnka z wodą i gotuję. Maliny pod wpływem gorąca puszczą sok który potem zlewam przez sitko, pozostałą masę malinową przekładam do garnka i jak poleciła mi znajoma podgrzewam z żelfixem, mam tym sposobem i sok i dżem

    • sokidzem pisze:

      bardzo sprytne :)

    • ania pisze:

      żelfix – samo zdrowie, spróbuj zamiast niego dać trochę soku z cytryny dla zachowania koloru

    • ignacy pisze:

      A nie prosciej bez gotowania ? wziasc wazon do kwiatow waski i wysoki. Maliny umyc, zgniesc z cukrem, poczekac dwa dni/trzy dni. Sok sam sie zbierze na dole wazonu. Sok zachowuje 100% witamin bo nie ma obrobki cieplnej i ma lepszy smak bo… nie ma obrobki cieplnej :)

  9. malwi pisze:

    a może jeszcze by tak sok z malin? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php