Coraz częściej słyszę o glutenie, na etykietach znajduję informacje „może zawierać gluten”, producenci oferują produkty bez glutenu, co więcej w sklepach powstają całe działy z żywnością przeznaczoną dla bezglutenowców. Czym właściwie jest gluten? Jak wpływa na zdrowie? Czy można wyeliminować go z diety?
Co to jest właściwie gluten?
Gluten to mieszanina białek roślinnych gluteniny i gliadyny, które znajdują się w ziarnach popularnych zbóż takich jak: owies, pszenica, jęczmień, żyto czy orkisz. Gluten posiada niewielką wartość odżywczą, ma jednak inne właściwości, rzadko spotykane u innych białek, a mianowicie – dużą elastyczność, lepkość i sprężystość. Cechy te wykorzystywane są w przemyśle piekarniczym. Białko to sprawia, że pieczywo jest pulchne oraz posiada chrupiącą skórkę i miękki środek.
Gdzie występuje gluten?
- w produktach mącznych – pieczywo, makaron, ciasta
- w wędlinach, paczkowanym mięsie, mielonym mięsie, oraz innych przetworach mięsnych
- w produktach mlecznych: jogurty, sery oraz śmietana (gdzie wcale nie powinien występować)
- w słodyczach: czekolady, cukierki, lizaki
- w sosach, ketchupach oraz majonezach
- w przyprawach
- w koncentratach spożywczych
Alergia na gluten a celiakia
Celiakia i alergia na gluten to dwie inne choroby, chociaż objawy są bardzo podobne. Nadwrażliwość na gluten powoduje między innymi: bóle głowy, nudności, zmęczenie, bóle mięśniowe i wiele innych problemów. Co zatem je różni? W przypadku alergii, dolegliwości mogą być przejściowe i mogą zniknąć, natomiast celiakia to choroba na całe życie. Leczenie obu chorób sprowadza się do wyeliminowania glutenu z diety.
Produkty dozwolone i zabronione, czyli dieta bezglutenowa
Dieta bezglutenowa polega na wykluczeniu wszelkich produktów, które zawierają gluten i przeznaczona jest dla osób nietolerujących ten rodzaj białek. Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z takich produktów jak chleb czy makaron, należy czytać dokładnie etykiety, oraz stosować bezglutenowe zamienniki tych właśnie produktów, na przykład: mąkę pszenną, żytnią i owsianą zastąp mąką kukurydzianą, gryczaną, ryżową lub z amarantusa a zwykły makaron zamień na makaron jaglany, ryżowy czy gryczany. Produktami naturalnymi bez glutenu są: ryż, kukurydza, soja, proso, ziemniaki, gryka, soczewica, amarantus orzechy, a także mięso, warzywa i owoce.
Dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej ważnym i rozpoznawalnym znakiem jest przekreślony kłos, który daje gwarancję bezpiecznej żywności.
Owies nie zawiera glutenu! Prosze nie wprowadzac w blad.
Bardzo po łebkach napisane :(